Увійти
Жіночий інформаційний портал
  • А де в вашому місті стояв пам'ятник Сталіну?
  • Як жилося селянам в царській Росії
  • Мальта: село мамонтів і шерстистих носорогів Завідувач сільської читальнею 5 букв
  • Як намалювати сніжинку олівцем Як намалювати сніжинку на папері поетапно
  • Як навчитися малювати акварельними фарбами
  • Як малювати акриловими фарбами
  • Петрушевська країна читати онлайн. Проблема життєвої безвиході в оповіданні Л

    Петрушевська країна читати онлайн. Проблема життєвої безвиході в оповіданні Л
    «Такі різні мами»

    (За розповідями Людмили Петрушевської «Країна»

    та Ірини Полянської «Мама»)
    цілі:

    1) познайомитися з розповідями Людмили Петрушевської «Країна» та Ірини Полянської «Мама»;

    2) розвивати навички аналізу прозового твору;

    3) виховувати активну життєву позицію, співчуття, бажання вести здоровий спосіб життя.
    Хід уроку.

    I. Оргмомент.

    II. Повідомлення теми і цілей уроку.

    Учитель.Привіт, хлопці і шановні гості.

    Хто вчить дитину робити перші кроки? Хто співає першу в його житті колискову? Хто розповідає казку? Хто вчить говорити? І що це за слово найчастіше першим вимовляє дитина? .. Так, саме мама відкриває малюкові двері в великий світ, Вона невідступно перебуває з ним поруч, першою встає вночі на його плач.

    Як ви думаєте, чому тема уроку «Такі різні мами»?

    (Відповіді дітей)

    Учитель.Правильно.
    Цілі нашого сьогоднішнього уроку познайомитися з розповідями сучасних письменниць Л. Петрушевський і І.Полянской, проаналізувати їх, виховувати в собі активну життєву позицію, співчуття, бажання вести здоровий спосіб життя.

    Які асоціації викликає слово країна?

    Це щось величне, величезна. Це місце, де проживають люди певної національності.
    - Ну, звичайно ж, Росія! Наша потужна держава. Думаю, кожен громадянин під цим словом має на увазі свою Батьківщину.
    - Територія, що займає багато місця.
    Звернемося до твору Людмили Петрушевської з такою ж назвою . Про що може бути розповідь з такою назвою?

    Виразне читання оповідання «Країна»

    Л.С.Петрушевская Країна.

    Хто скаже, як живе тиха, питуща жінка зі своєю дитиною, нікому не видима в однокімнатній квартирі. Як вона щовечора, як би не була п'яна, складає дрібнички своєї дочки для дитячого садка, щоб вранці все було під рукою.

    Вона зі слідами колишньої краси на обличчі - брови дугами, ніс тонкий, а ось дочка млява, біла, велика дівчинка, навіть на батька не схожа, тому що батько її - яскравий блондин з яскраво-червоними губами. Дочка зазвичай тихо грає на підлозі, поки мати п'є за столом або лежачи на тахті. Потім вони обидві вкладаються спати, гасять світло, а вранці встають як ні в чому не бувало і біжать по морозу, в темряві в дитячий сад.

    Декілька разів на рік мати з дочкою вибираються в гості, сидять за столом, і тоді мати пожвавлюється, голосно починає розмовляти, і підпирає підборіддя однією рукою, і обертається, тобто робить вигляд, що вона тут своя. Вона і була тут своєю, поки блондин ходив у ній в чоловіків, а потім все спала, все минуле життя і всі минулі знайомі. Тепер доводиться вибирати ті будинки і ті дні, в які яскравий блондин не ходить в гості зі своєю новою дружиною, жінкою, кажуть, жорстокого складу, який не спускає нікому нічого.

    І ось мати, у якої дочка від блондина, обережно дзвонить і вітає когось з днем \u200b\u200bнародження, тягне, мимрить, запитує, як життя складається, проте сама не говорить, що прийде: чекає. Чекає, поки все не вирішиться там у них, на тому кінці телефонного дроту, і нарешті кладе трубку і біжить в гастроном за черговою пляшкою, а потім в дитячий сад за донькою.

    Раніше бувало так, що поки дочка не засинала, ні про яку пляшці не було мови, а потім все опроститься, все пішло само собою, тому що не все одно дівчинці, чай чи п'є мама або ліки. Дівчинці і справді все одно, вона тихо грає на підлозі в свої старі іграшки, і ніхто на світі не знає, як вони живуть удвох і як мати все обраховує, розраховує і вирішує, що шкоди в тому немає, якщо той самий кількість грошей, яке йшло б на обід, буде йти на вино - дівчинка сита в дитячому садку, А їй самій не треба нічого.

    І вони економлять, гасять світло, лягають спати о дев'ятій годині, і ніхто не знає, які божественні сни сняться дочки і матері, ніхто не знає, як вони стосуються головою подушки і тут же засинають, щоб повернутися в ту країну, яку вони покинуть знову рано вранці, щоб бігти по темній, морозної вулиці кудись і для чогось, в той час як потрібно було б ніколи не прокидатися.

    Ваші асоціації зі словом мама


    • Кохана людина, який завжди зрозуміє і підтримає. Вчить нас життя, наставляє на вірний шлях.

    • Людина, яка дарує життя новим людям.

    • Це найголовніше слово на Землі.

    • Рідна, близька, мила, ніжна, єдина, улюблена.

    • Наш захисник, який завжди готовий підставити своє плече.

    • Жінка, яка ростить, виховує своїх дітей, допомагає їм влаштувати своє майбутнє.
    Який узагальнений сенс вкладає Ірина Полянська в це слово?

    Виразне читання оповідання «Мама»

    Ірина Полянська. Мамо

    Я тримала мамину колись повну, пружну і тепер ще сильну руку, точно її рука, тільки вона могла витягнути мене з безодні відчаю, а інша моя рука була вільна, з неї тільки що випала рука моєї дочки, яку забрали. Я тримала мамину жорстку руку, точно через неї зміцнювала єдність з усіма рідними, далекими предками, з усім своїм родом, усіма тими, хто, зчепившись руками, не дасть моєї дочки піти. Темна рука моєї мами була їх рукою, сили її були невеликі, але за нею стояли наші пішли в землю рідні, тому я як кліщами стулила пальці на її зап'ясті і не давала собі забутися сном, щоб моя дочка не вислизнула в яму цього сну, я повинна була спати і в ім'я всіх поколінь тримати її життя в руці. Темрява вібрувала під моїми повіками, і по ній пробігали бузкові іскри, і я знову розкривала очі, чіпко тримаючи життя моєї дочки на прив'язі.

    Ще вчора ввечері вона просто відчувала нездужання, пхикала, поскрипувала, чмокали губами, вимагаючи соску, вночі нас забрала "швидка", але не було кому допомогти: йшла ніч з суботи на неділю, і на шість відділень чергував один змучений лікар. До вечора цього дня їй стало зовсім погано, і її поклали на крапельницю і довго не могли потрапити голкою у вену. Вона раптом перестала кричати, як кричала до цього, жалібно, надривно, безпорадно, і стала дивитися і дивитися на мене своїми сірими очима. Коли вона народилася і її вперше принесли до мене погодувати, я захоплено взяла її на руки і раптом зустрілася з її поглядом, це було так дивно, точно заграла несподівана музика. І ось тоді, коли їй нарешті потрапили в вену, вона стала мовчки, тихо, невідривно дивитися на мене нестерпним поглядом, і душа моя ніяк не могла розірватися від борошна, тому що те, що трапилося все ще здавалося недійсним. Мені хотілося виколоти собі очі, щоб нічого не бачити.

    Через півгодини її забрали в реанімацію, а я вийшла на лікарняне ганок і, побачивши стоїть з злякано піднятим обличчям маму, припала до неї і завила. Мама, глибоко невіруюча людина, все життя присвятив науці, яка не вірить ні в бога, ні в інший світ, ні в переселення душ, заклинає жестом простягла руку і грізно закричала: "Ні, ні! Бог не допустить! Не смій про це і думати ! " І тут-то я вчепилася в її руку. Ми сіли на широку лаву перед дверима реанімаційного відділення. Потім ми валетом лягли на цю лаву, але я все так само міцно тримала її руку, боячись зісковзнути в сон.

    - Скільки поколінь тут показано? Яке додаткове значення отримує це слово в оповіданні?

    (Мама - це зв'язок часів, зв'язок між поколіннями, зв'язок з давно минулими предками).

    Учитель.Хлопці, які теми, прочитаних розповідей? Чи можна сказати, що теми творів збігаються? (В обох оповіданнях йдеться про матерів, про те, як вони спілкуються зі своїми дочками.)

    Учитель.Давайте знайдемо і зачитаємо, як описуються образи матерів в оповіданнях? (В оповіданні «Країна» вже в першому реченні заявлена \u200b\u200bхарактеристика героїні: «... тиха питуща жінка ...»; далі читаємо: «Вона сама зі слідами колишньої краси на обличчі ...» - це портрет, зовнішня характеристика.)

    Учитель.Знайдіть приклади внутрішньої характеристики, А це, як правило, вчинки. ( «Як вона щовечора, як би не була п'яною, складає дрібнички своєї дочки для дитячого садка, щоб вранці все було під рукою» і «Раніше бувало так, що, поки дочка не засинала, ні про яку пляшці не було мови, а потім все опроститься, все пішло само собою, тому що не все одно дівчинці, чай чи п'є мати, або ліки. »)

    Давайте звернемося до наступного фрагменту .

    Як Ви оцінюєте поведінку жінки в цьому уривку?

    Чому вона дзвонить туди, де вона вже не своя?

    А як ставляться до неї оточуючі?

    -А жінка все-таки чекає, сподівається, що все зміниться. Вона намагається повернутися в те життя, але велике місто не приймає її, мовчить. І тоді безвихідь і знову «в гастроном за пляшкою».
    Учитель.Що малює вам уяву, коли віднімаєте: «... а потім все опроститься, все пішло само собою»? (Жінка опускається все нижче. Раніше було соромно пити при дочки, а тепер немає. Совість її поступово засинає.)

    Учитель.А чи дійсно дівчинці все одно? (Може все одно зараз, коли вона мала.

    Учитель. А коли підросте і почне розуміти неправильність поведінки своєї мами, як вона буде на це реагувати?

    (Відповіді дітей: 1) дівчинка почне соромитися матері;

    2) хтось думає, що по російському прислів'ї «яблуко від яблуні недалеко падає»; 3) хто-то передбачає, що разом із соромом за свою матір прийде і бажання змінити життя близької людини.)

    Ми спробували зазирнути в сутінки серця нашої героїні.

    Що сталося з нею за цей короткий період? ( зовнішні зміни змінюються внутрішніми. Нічого не потрібно)

    Що особливо лякає? (Захоплення перейшло в звичку, оточуючим немає діла)

    До чого може призвести такий спосіб життя? (Жіночий алкоголізм)

    Як ви думаєте, чому розповідь названий «Країна» відповіді учнів

    Наскільки актуальна ця проблема в сучасному світі?

    -Це проблема нашого сучасного суспільства.
    Учитель.В оповіданні Ірини Полянської зовсім інший образ матері. Зверніть увагу на пропозиції «Коли вона народилася і її вперше принесли до мене погодувати, я захоплено взяла її на руки і раптом зустрілася з її поглядом, це було так дивно, точно заграла дивовижна музика» і «Я повинна була спати і в ім'я всіх поколінь тримати її життя в руці. »

    Учитель.Дана зовнішня характеристика цієї жінки? (Ні, зовнішня характеристика не дана.)

    Учитель.Що допомагає нам подумки «побудувати» її зовнішній і внутрішній вигляд? (Допомагають її вчинки і мова: вона щаслива своїм материнством, вона відчуває свою відповідальність за дитину, а тому ми представляємо її красивим зовні людиною. В оповіданні «Мама» з'являється ще одна мати - мати героїні. Від чиєї особи ведеться розповідь; тобто в цьому творі представлена \u200b\u200bтак звана жіноча лінія трьох поколінь.)

    Учитель.Чи тільки занепокоєння матері ми відчуваємо в оповіданні «Мама»? (Ні, ми відчуваємо ще занепокоєння бабусі і всієї лінії родичів і предків цієї сім'ї ( «Я тримала мамину жорстку руку, точно через неї зміцнювала єдність з усім своїм родом, усіма тими, хто, зчепившись руками, не дасть моєї дочки піти»). ми бачимо, як важко чекати двом жінкам рішення лікарів, як один в одному знаходять вони розраду і розуміння.)

    Учитель.Який сенс ви вкладаєте у визначення «погана мати» і « хороша мати»? В якому оповіданні не звучить словосполучення «духовний зв'язок» і чому? (... мати хороша - це не тільки та, яка турбується про фізичний стан своєї дитини: як він одягнений, у що взута, хворий або здоровий, а та, для якої важливо і духовне єднання зі своєю дитиною. В оповіданні «Країна» автор звертає увагу на абсолютно «безголосих», «безречевих» спілкування матері і дочки.)

    Учитель.Доведіть це рядками з тексту. ( «Дочка зазвичай тихо грала на підлозі, поки мати п'є за столом або лежачи на тахті. Потім вони обидві вкладаються спати, гасять світло, а вранці встають як ні в чому не бувало і біжать по морозу, в темряві в дитячий сад». В творі І.Полянской відчувається глибокий духовний зв'язок між маленькою дівчинкою, матір'ю і бабусею. Всі ці люди не просто переживають один за одного - вони відповідальні за долі один одного, розуміють значимість власних вчинків, знають, що дитина тільки тоді щасливий, коли відчуває не фізичний турботу, а й духовну, в спільній грі, розмові, читанні, прогулянках.)

    Учитель.Доведіть ці слова рядками з оповідання. ( «Я тримала мамину ... руку, точно її рука, тільки вона могла витягнути мене з безодні відчаю, а інша моя рука була вільна, з неї тільки що випала рука моєї дочки, яку забрали».)
    Учитель.У чому, на вашу думку, суть справжнього материнства? (Справжнє материнство - це не тільки фізіологія, хоча, на жаль, для деяких жінок це так (ось звідки така кількість покинутих або нещасних дітей); це ще й духовна відповідальність за свою дитину, величезна любов, самопожертву, спільний зростання матері і її дитини . Стаючи матір'ю, жінка від багатьох чинників відмовляється, але набуває набагато більшого - продовження свого життя і розвиток життя свою дитину)

    Учитель.Як ви можете пояснити, що в обох оповіданнях героїні безіменні? (Так підкреслюється типовість ситуації: таких сімей (і щасливих, і нещасних) - величезна кількість.)

    Учитель.Чи можна стверджувати, що в одному з оповідань мова про щасливих людей, а в іншому - про нещасних і чому? Доведіть. (В кінці оповідань ясно чується авторська позиція. Л. Петрушевська в останньому реченні пише: «... ніхто не знає, як вони стосуються головою подушки і тут же засинають, щоб повернутися в ту країну, яку вони покинуть знову рано вранці, щоб бігти по темній, морозної вулиці кудись і зачем- то, в той час як потрібно було б ніколи не прокидатися »Ці слова допомагають зрозуміти, що їх щасливе життя - уві сні, а дійсність - це одноманітність і порожнеча.

    І.Полянская вкладає в уста старшій героїні вигук: «Ні, ні! Бог не допустить! Не смій про це і думати! » У цій стійкості, вірі й надії на зцілення внучки щастя сім'ї.)

    III. Аналітична робота: зравнітельная характеристика оповідань.

    Спробуємо відповісти на запропоновані питання (роздаткові картки):


    "Мамо"

    "Країна"

    Яка тема розповіді?

    родина

    родина

    Як влаштований світ? Що їм править?

    Любов, справедливість, єдність поколінь

    Безглуздість і жорстокість

    Яке місце людини в цьому світі?

    В гармонії зі світом, людьми, Богом, самим собою.

    самотність

    Яка роль автора по відношенню до читача?

    Автор-наставник

    Автор самоусувається

    IV. Підсумок уроку.

    Учитель.Перерахуйте, якою має бути справжня мати?

    (Відповіді дітей)

    (Запис на екрані.

    Справжня мати повинна:


    • Думати про свою дитину;

    • Дбати не на словах, а на ділі;

    • Багато що прощати;

    • Спілкуватися зі своєю дитиною завжди, навіть якщо він цього не хоче;

    • Хвалити за гідності, прощати недоліки;

    • Чи не виділяти одну дитину, а любити однаково всіх своїх дітей;

    • Запитувати ввечері про те, як пройшов день;

    • Вміти радіти, веселитися;

    • Чи не говорити одне, а робити інше;

    • Виховувати власним прикладом;

    • Не забувати своїх дітей заради того, щоб бути хорошою для всіх;

    • Чи не говорити, що «даремно я тебе народила».)
    Учитель.Що ми не назвали з перерахованого? Зачитайте.

    V. Робота з афоризмами

    (Стадія рефлексії)

    Який із запропонованих афоризмів розкриває сенс, головну думку оповідань?

    1. Поки людина жива, він ніколи не повинен втрачати надії (Сенека, римський письменник, філософ).

    2. Байдужість є найвища жорстокість (Мітчелл Вілсон, американський письменник).

    3. Мрія могутніше реальності (Анатоль Франс, французький письменник).

    4. Справжній друг пізнається в нещасті (Езоп, давньогрецький байкар).

    5. Причина багатьох пригод лежить на дні винного склянки (Іван Вазов, болгарський письменник).
    Учитель.Як ви вважаєте, чи потрібно говорити про таких гострих темах? Зробили ви для себе якісь висновки? Досягли ми поставлених цілей?

    А наостанок мені хочеться, щоб ви звернули увагу на мудрі слова.

    Від великого до смішного -
    Один крок.
    Від великого до низького -
    Одна щабель.
    Від щастя до нещастя -
    Один стрибок.
    Від людини до худоби -
    Один гріх.
    Від зла до добра -
    Одне бажання.
    Від часу до вічності - одне життя.

    Від часу до вічності - одне життя. Пам'ятайте про це! Творіть добро і будьте щасливі!

    Урок літератури 9 клас за оповіданням Петрушевської «Країна»

    ТЕМА: Великий місто- ...... .. велике самотність. Згідно з розповіддю Л.С.Петрушевской «Країна». МЕТА: створення умов для поглиблення навичок аналізу художнього твору через включення різних медіа-матеріалів.

    ЗАВДАННЯ:

    1.совершенствовать навички аналізу художнього тексту, розширювати освітній простір учнів медіа засобами.

    2. розвивати монологічне мовлення учнів і критичне мислення.

    3. формувати моральні якості особистості через аналіз проблем, піднятих в медіа текстах: художньому творі, В художньому фільмі.

    4. виховувати толерантність як складова частина комунікативної культури.

    ОБЛАДНАННЯ: слайд-фільм, музичний супровід, на столах конверти з фрагментами тексту.

    ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ: розвиток активної життєвої позиції учнів через аналіз художнього тексту.

    Хід уроку

      Орг. момент

      Мотиваційно цільовий блок

    А) Введення в тему (відеофрагмент рух у великому місті)

    Ви переглянули відеоролик, які асоціації у вас виникли?

    Складіть асоціативний ряд, пов'язаний з цим кадром.

    (Слайд 1)

    Перед нами життя великого міста, Країни, сучасного суспільства, які завжди в русі.

    А давайте спробуємо тепер вдивитися в обличчя і очі людей, крокуючих по місту.

    Як ви думаєте, що можна там побачити?

    Складіть асоціативний ряд.

    Ми склали два ряди.

    Яка проблема висвічується?

    (Слайд2)

    Б) тема

    Тому і тема нашого уроку звучить як

    Великий місто- велике самотність

    Як ви розумієте ці слова?

    Яку проблему ми повинні вирішити?

    Запишіть в зошитах питання, на який ви хотіли б отримати відповідь.

    Хто бажає озвучити?

    (Слайд)

    Не дай, Господь, чужої біди не чути

    Не дай-то, Боже, почувши, не допомогти.

    РінаЛевінзон «Строфи століття)

    І сьогодні на уроці ми спробуємо зазирнути в сутінки серця героїв оповідання Л. Петрушевський «Країна»

    Що характерно для прози Петрушевської?

    (Постмадернізм,Постмодернізм - одне з провідних напрямків в літературі, в постмодернізмі застосовується широке використання цитат з громадських творів.

    Постмодернізм - сукупність тенденцій в художній культурі, Пов'язаних зі скасуванням розмежувань «високого і низького», «прекрасного і потворного». Представники постмодернізму наповнюють твори фрагментами реального життєвого процесу.

    Розповідь називається «Країна». Як ви думаєте, про що може бути цей твір?

    Запишіть ваші припущення в буклет.

    Б У К Л Е Т!

    Ми прогнозуємо за назвою твору.

    Ми прочитаємо текст, роблячи зупинки, і спробуємо зрозуміти, чому автор дала таку назву розповіді?

    3.Процесси

    блок

    (Слайд5) Пофрагментное читання тексту

    Читання і аналіз 1 фрагмента учнем

    Що ви відчули і що вас в цьому фрагменті дивує?

    Давайте звернемося до портретів героїв.

    Що вас насторожує? (Дивує, що вона нікому невидима, тиха; насторожує, що вона зі слідами колишньої краси т. Е. Зовнішні зміни. Її дочка - хвороблива дівчинка ...) -Отже, перед нами головна героїня: Самотня, питуща зі слідами колишньої краси, нікому невидима, з млявою донькою на руках замкнулася в своїй одноманітному житті. А життя у великому місті йде своєю чергою і повз, не помічаючи її.

    Пофантазуйте, а що далі? (Запишіть ваш прогноз в бортовий журнал)

    Читання другого фрагмента. Читає учениця.

    Припустімо, яку характеристику дасть автор маленьку дівчинку, яка виховується в такій сім'ї?

    Додаткові характеристики матері

    і дочки.

    У нас з'являється третій персонаж розповіді - БАТЬКО

    Яку характеристику дає йому автор, і що з цього випливає?

    Які слова в цьому фрагменті звертають на себе особливу увагу. Вони кричать про біду, якої на перший погляд і немає.

    Підкресліть їх.

    А хіба щось бувало? Як пройшов день?

    А жінка все-таки чекає, сподівається, що все зміниться. Вона намагається повернутися в те життя, але велике місто не приймає її, мовчить. І тоді безвихідь і знову «в гастроном за пляшкою».

    Для чого потрібні деталі опису зовнішності?

    (Вони не несуть ні психологізму, ні авторської оцінки- тільки зовнішні ознаки).

    Читання 3 фрагмента.

    Ми спробували зазирнути в сутінки серця нашої героїні.

    Що сталося з нею за цей короткий період?

    ( зовнішні зміни змінюються внутреннімі..нічего не потрібно)

    Що особливо лякає?

    (Захоплення перейшло в звичку, оточуючим немає діла)

    До чого може призвести такий спосіб життя?

    (Жіночий алкоголізм)

    Наскільки актуальна ця проблема в сучасному світі?

    У цьому фрагменті навмисно пропущені три слова. З урахуванням усього вищесказаного, авторських думок, ви їх допишіть трохи пізніше.

    Чому вони вибираються, а не ходять в гості?

    Як поводиться мати в гостях?

    Що нового дізнаємося про батька дівчинки?

    Що жінка чекає від цих відвідин?

    Які слова говорять про те, що візит не дає радості, потрібності, що вони знову тут одні?

    (Перед читанням 4 фрагмента складіть кластер «Будні самотньої жінки»)

    Чи додає наступний фрагмент щось для розуміння характеру жінки? (Слово "біжить" звертає увагу. Куди поспішає жінка? Що стало метою існування?)

    На жаль, такі події могли статися де завгодно і з ким завгодно. Однак як сказав один римський філософ Сенека «поки живе чоловік, він ніколи не повинен втрачати надії»

    Як, на вашу думку, закінчується розповідь?

    (Слайд6)

    Читання 4 фрагмента - Читаємо останній фрагмент і виділимо особливості композиції. (Повторює початок, кільцева композиція створює ефект нескінченності такого життя.)

    Які сни сняться?

    - Увага на дошку.

    Хто нам сказав, як живе тиха, питуща жінка зі своєю дочкою?

    До чого призвело байдужість людей?

    До самотності. Мати і дочь- самотні і забуті всіма люди.

    Які сни сняться матері і дочки?

    божественні

    Чому не хочуть прокидатися мати і дочка?

    Не хочуть повертатися в життя, сенс якої втрачено.

    З чим асоціюється слово сон в цьому оповіданні?

    Чи вдало назва оповідання «Країна»?

    ілюзія

    Країна на ім'я «Ілюзія»

    Наші герої створили країну по імені ІЛЮЗІЯ і щасливі тільки там.

    Вони хочуть вибратися з самотності, але одним їм не впоратися, а небайдужих людей поруч не виявилося.

    Так про яку країну йдеться?

    Життя великого міста - суспільства і життя самотньої людини іноді йде паралельно, як два світи, які з якихось причин не можуть пе ресечься.

    Найпронизливіша точка розповіді?

    Якими словами можна описати відчуття після прочитаного оповідання?

    Робота в групах

    Зробимо висновок, попрацювавши в групах

    1-Художні особливості розповіді

    3-Особливості композиції розповіді

    4.Ітог.Рефлексія

    Чому вони не можуть перетнутися

    Давайте повернемося до питань, які ви ставили на початку уроку і допишу названіетеми уроку«Велике місто-велике самотність»

    У кожної людини є своя країна, в яку він може зануритися в скрутну хвилину. На жаль, для матері і дочки цією країною виявилася країна снів, тобто якась ілюзія.

    Що потрібно зробити, щоб ілюзія перетворилася в реальність?

    СлайдКакой з афоризмів допоможе нашій героїні знайти вихід із ситуації?

    Д \\ З

    Що ви відчуваєте тепер і що хотіли б змінити у своєму житті або в житті героїні. Про це ви напишіть в своєму есе.

    Мета уроку:

    1. Сприяти розумінню проблематики розповіді
    2. Розвивати усне та писемне мовлення
    3. Виховувати толерантність і активну життєву позицію у старшокласників

    устаткування:

    листи з частинами розповіді в конвертах на кожній парті, портрет автора оповідання Л. Петрушевської, плакат з афоризмами, ескізи обкладинки до розповіді, епіграф на дошці.

    Текст розповіді, надрукований по частинах на окремих листочках:

    Л.С.Петрушевская

    Хто скаже, як живе тиха, питуща жінка зі своєю дитиною, нікому не видима в однокімнатній квартирі. Як вона щовечора, як би не була п'яна, складає дрібнички своєї дочки для дитячого садка, щоб вранці все було під рукою.

    Вона зі слідами колишньої краси на обличчі - брови дугами, ніс тонкий, а ось дочка млява, біла, велика дівчинка, навіть на батька не схожа, тому що батько її - яскравий блондин з яскраво-червоними губами. Дочка зазвичай тихо грає на підлозі, поки мати п'є за столом або лежачи на тахті. Потім вони обидві вкладаються спати, гасять світло, а вранці встають як ні в чому не бувало і біжать по морозу, в темряві в дитячий сад.

    Декілька разів на рік мати з дочкою вибираються в гості, сидять за столом, і тоді мати пожвавлюється, голосно починає розмовляти, і підпирає підборіддя однією рукою, і обертається, тобто робить вигляд, що вона тут своя. Вона і була тут своєю, поки блондин ходив у ній в чоловіків, а потім все спала, все минуле життя і всі минулі знайомі. Тепер доводиться вибирати ті будинки і ті дні, в які яскравий блондин не ходить в гості зі своєю новою дружиною, жінкою, кажуть, жорстокого складу, який не спускає нікому нічого.

    І ось мати, у якої дочка від блондина, обережно дзвонить і вітає когось з днем \u200b\u200bнародження, тягне, мимрить, запитує, як життя складається, проте сама не говорить, що прийде: чекає. Чекає, поки все не вирішиться там у них, на тому кінці телефонного дроту, і нарешті кладе трубку і біжить в гастроном за черговою пляшкою, а потім в дитячий сад за донькою.

    Раніше бувало так, що поки дочка не засинала, ні про яку пляшці не було мови, а потім все опроститься, все пішло само собою, тому що не все одно дівчинці, чай чи п'є мама або ліки. Дівчинці і справді все одно, вона тихо грає на підлозі в свої старі іграшки, і ніхто на світі не знає, як вони живуть удвох і як мати все обраховує, розраховує і вирішує, що шкоди в тому немає, якщо той самий кількість грошей, яке йшло б на обід, буде йти на вино - дівчинка сита в дитячому саду, а їй самій не треба нічого.

    І вони економлять, гасять світло, лягають спати о дев'ятій годині, і ніхто не знає, які божественні сни сняться дочки і матері, ніхто не знає, як вони стосуються головою подушки і тут же засинають, щоб повернутися в ту країну, яку вони покинуть знову рано вранці, щоб бігти по темній, морозної вулиці кудись і для чогось, в той час як потрібно було б ніколи не прокидатися.

    Епіграф на дошці:

    Велике місто - велике самотність. (Антічнай афоризм)

    Хід уроку:

    1. Актуалізація знань.

    Існує думка, що розвиток російської літератури в кінці ХХ століття зупинилося. Чи згодні ви з цим?

    Які підходи у філософсько-естетичному осмисленні світу мають місце в сучасній літературі?

    Слово вчителя: Приємно, що ви не відстаєте від нашого часу і стежте за новинками літератури. Узагальнюючи ваші висловлювання, можна сказати, що авангардистський, постмодерністський, реалістичний і навіть натуралістичний спосіб зображення світу вам знайомі. Сьогодні ми звернемося до твору лауреата Пушкінської премії 1991 року Людмили Стефанівни Петрушевської.

    2. Повідомлення учня про автора.

    Людмила Стефанівна Петрушевська народилася в 1938 році в Москві. Вона закінчила університет, працювала кореспондентом на радіо, редактором довідкового відділу телебачення. З середини 60-х років пише розповіді. Популярність вона здобула як драматург (п'єси "Уроки музики", "Чинзано", "Три дівчини в блакитному"), А ми в 5 класі читали її пьесу- казку "Два віконця".

    Перша книга Петрушевської вийшла тільки в 1988 році, п'єси теж стали ставити через 16 років після написання. У творчому доробку письменниці розповіді, казки, сценарії мультфільмів, переклади з польської.

    Персонажі Петрушевської поводяться відповідно до жорстоких життєвими обставинами, в яких змушені жити. Наприклад, головна героїня оповідання

    своє коло"(1988) відмовляється від єдиного сина: вона знає про свою невиліковну хворобу і намагається безсердечним вчинком змусити колишнього чоловіка взяти на себе турботу про дитину. Однак жоден з героїв Петрушевської не береться повного авторського осуду. В основі такого ставлення до персонажів лежить властивий письменниці "демократизм ... як етика, і естетика, і спосіб мислення, і тип краси", за словами літературознавця Борисова. Прагнучи створити різноманітну картину сучасного життя, цілісний образ Росії, Петрушевська звертається не тільки до драматургічного і прозового, але і до поетичної творчості. Жанр написаного верлібром твори Карамзін " (1994), в якому своєрідно переломлюються класичні сюжети (наприклад, на відміну від бідної Лізи, героїня на ім'я бідна Руфа тоне в бочці з водою, намагаючись дістати звідти приховану пляшку горілки), письменниця визначає як "сільський щоденник".

    3. Пофрагментное читання оповідання і аналітична бесіда по ходу читання.

    Кілька людей вже знайомі з цією розповіддю і хочуть представити свої ескізи обкладинки. Чому вони вибрали такий спосіб вираження основної думки і який ескіз вам здасться більш вдалим ми обговоримо після знайомства з цим твором.

    Розповідь маленький, але ми прочитаємо його за окремими фрагментами. Група учнів за окремим столом постарається відповісти на питання: "Що нового ви відкрили у вже знайомому вам тексті після такого пофрагментного прочитання?"

    Питання до класу:

    Що може ховатися під заголовком "Країна"? (У відповідях прозвучала думка про те, що своя країна була у Обломова, туди уві сні прагнув він; згадали про сни героїні роману Чернишевського Віри Павлівни; припустили, що в невеликому оповіданні це слово в якомусь переносному сенсі).

    Прочитайте початок оповідання. Як характеризується героїня?

    Що хочеться нам дізнатися про неї після цих слів? (Чому п'є ця жінка? Як можна бути "нікому не видимої"? Чому речі названі "дрібнички"?)

    Читаємо другий фрагмент. Для чого потрібні деталі опису зовнішності? (Вони не несуть ні психологізму, ні авторської оцінки- тільки зовнішні ознаки).

    Третій фрагмент. Які питання можна задати, щоб відповідь на них допоміг розкрити зміст всього прочитаного? (Чому жінка п'є? Для чого повтори "минула", "минулі"? Навіщо згадка про нову дружину "яскравого блондина"? І т.д.)

    Чи додає наступний фрагмент щось для розуміння характеру жінки? (Слово "біжить" звертає увагу. Куди поспішає жінка? Що стало метою існування?)

    Прочитаємо наступний фрагмент. Чи справді все одно дівчинці, що п'є мати? Чий це погляд на проблему? (Автор немов відсторонений, це думка героїні).

    Читаємо останній фрагмент і виділимо особливості композиції. (Повторює початок, кільцева композиція створює ефект нескінченності такого життя.)

    Епітет "божественні сни" вибивається із загального ладу розповіді. Навіщо він потрібен? (Прозвучали думки, що життя жінки протиставлена \u200b\u200bКраїні Бога, тобто світла, добра; що і у цій п'є жінки в душі живе Бог ...)

    Що протиставлено в оповіданні? Випишемо ці слова.

    Які слова повторюються в тексті? Навіщо це потрібно автору? (Час і героїня немов не змінюються, світ навколо теж. Приклади повторів:

    дочка тихо грає
    питуща, п'є, як би не була п'яною
    невидима нікому, ніхто на світі не знає
    гасять світло
    біжать, біжить, бігти.

    Протиставлення двох жінок: вона тіхая- жорстокого складу нова дружина - допомагає зрозуміти, хто здатний домагатися свого в наш час.)

    Напишіть, будь ласка, в своєму зошиті відповідь на питання: "Що потрібно зробити, щоб життя матері і дочки змінилася?" (На це завдання відводжу 5 хвилин).

    4. Стадія рефлексії.

    Прочитайте свої відповіді. (У всіх звучить думка, що потрібна підтримка, увага, співчуття оточуючих).

    Що хотіли відобразити на своїх обкладинках до розповіді автори? Що змінили б ви після цього уроку? (Один з авторів ескізу сказав, що не став би в похмурих чорно-сірих тонах малювати кімнату і фігури, щоб залишити надію на зміну життя. Інша дівчина відмовилася б від зеленого кольору, тому що "зелений змій", але від цього фону "туга зелена". Але найважливіше, сказали, що проблема ця не однієї жінки, яку зображували).

    Особисто мені сподобався ескіз, де лист роздільний, як і світ, на дві частини і розрив символізує байдужість.

    Який з афоризмів найбільш повно розкриває зміст оповідання? Жорстокий натуралізм у зображенні життя для Петрушевської - можливість поставити перед читачами питання. Які ж проблеми схвилювали вас?

    1) Причина, що спонукає почуває душу бігти від суспільства, полягає в прагненні здобути суспільство.

    (Ральф Уолдо Емерсон, американський філософ, есеїст)

    2) Байдужість є найвища жорстокість.

    (Мітчелл Вілсон, американський письменник)

    3) Причина багатьох пригод лежить на дні винного склянки.

    (Іван Вазов, Болгарський письменник)

    4) Мрія могутніше реальності.

    (АНТОЛ Франц, французький письменник)

    5) Щастя і нещастя людини в такій же мірі залежать від його характеру, як і від долі.

    (Франсуа де Ларошфуко, французький письменник-мораліст)

    5. Висновок по уроку.

    У маленькому оповіданні знайшли відображення злободенні проблеми. Звичайно, проблема не тільки в тому, що жінка п'є, хоча і це суспільна проблема і вимагає дозволу. Напишіть рецензію або есе на розповідь, підберіть свої приклади афоризмів, уривків з поетичних творів до свого твору. Це завдання додому.

    6. Поетична п'ятихвилинка.

    Читання напам'ять віршів або написаних будинку сінквейна або синопсиса (Виступає група підготовлених учнів).

    Майстер клас «Формування УУД на уроці позакласного читання»

    Ципишева Валентина Вікторівна,

    МБОУ ЗОШ с.Карлиханово

    вчитель російської мови та літератури I категорії

    Урок літератури в 11 класі за оповіданням Л. Петрушевський «Країна»

    Пояснювальна записка

    Основне завдання уроку літератури-навчити життя. Можна почути резонне зауваження, що навчити цьому неможливо. Навчити, може, й ні, але в наших силах створити умови, продемонструвати приклади і змусити задуматися: як правильно вчинити в тій чи іншій ситуації. А ситуація вибору і пошуки правильного рішення - це і є проекція нашого життя. Тому для майстер-класу я вибрала урок позакласного читання в 11 класі по невеликому, але, на мій погляд, надзвичайно змістовному і полемічного твору Л.С.Петрушевской «Країна». Цей текст не входить в обов'язковий мінімум змісту літературної освіти. Але я вважаю, що його доцільно демонструвати 11-класникам для підготовки до ЗНО, тому що сюжет відбувається в наш час, і проблеми ці актуальні саме сьогодні.

    Автор цього твору Л.С.Петрушевская відома дітям з лінгвістичної казці «Пуськи бятие» з підручника початкової школи і по мультфільму «Їжачок в тумані», в якому вона є автором сценарію. Також для виховної роботи на класних годинах, З метою профілактики наркоманії, алкоголізму та тютюнопаління, ми читаємо і аналізуємо її розповідь «Глюк». Вихованню милосердя, чуйності, щирості, відповідальності за свої вчинки, яких так не вистачає в нашому житті, сприяє розповідь «Своє коло». Ці розповіді дозволяють задуматися про те, як не зачерствіти в нашому житті, не залишитися байдужим до людей. Їх можна взяти і для підготовки до ЗНО, як залучення нівелюють матеріалу.

    МЕТА МАЙСТЕР-КЛАСУ:

    трансляція педагогічного досвіду щодо формування УУД на уроці позакласного читання за оповіданням Л. Петрушевський «Країна.

    ЗАВДАННЯ:

    особистісні : Виховання моральних якостей самосвідомості, відповідальності, чуйності, співчуття.

    Розвиваючі: удосконалювати навички комунікабельності.

    Пізнавальні : Формування навичок аналізу тексту через читання і письмо;, Формування критичного мислення; вміння аналізувати, виділяти головне, узагальнювати і робити висновки і створювати власні тексти.

    регулятивні : Продемонструвати зв'язок між критичним прочитанням авторського тексту і створенням власного; показати ефективність використання розповіді Петрушевської в рамках виховної роботи та підготовки до підсумкової атестації випускників; підвищення інтересу до читання творів Л. Петрушевський.

    ОБЛАДНАННЯ : Тексти оповідання «Країна» за 1 шт. на кожну людину, фото країни, малюнок-ілюстрація до розповіді (мати з дочкою), кольорові квадратні стікери (червоні, жовті, зелені).

    Хід майстер-класу

    1. Знайомство аудиторії з текстом «Країна» Л. Петрушевський.
    2. Виклик - зверненням до назви розповіді, які асоціації з можливим вмістом тексту у вас виникають?

    складання кластера


    висновок: Країна - держава, що має свої межі, землю, з розташованими на ній містами, селами і проживають на її території народом.

    1. Знайомство з текстом через читання і інтерпретацію. прийоми:
    • «Читання з зупинками» (Читання здійснюється по частинах, кожна частина аналізується і робляться прогнози про подальше утримання. Відповідаючи на питання діти роблять припущення про зміст, розповідають про свої асоціаціях, почуттях, очікуваннях, про те, що підтвердилося з припущень, а що - неті пояснюють свої відповіді.

    Перша частина тексту:

    Людмила Петрушевська

    Країна

    * * *

    Хто скаже, як живе тиха, питуща жінка зі своєю дитиною, нікому не видима в однокімнатній квартирі. Як вона щовечора, як би не була п'яною, складає дрібнички своєї дочки для дитячого садка, щоб вранці все було під рукой.Она сама зі слідами колишньої краси на обличчі - брови дугами, ніс тонкий, а ось дочка млява, біла, велика дівчинка , навіть і на батька не схожа, тому що батько її яскравий блондин з яскраво-червоними губами. Дочка зазвичай тихо грає на підлозі, поки мати п'є за столом або лежачи на тахті. Потім вони обидві вкладаються спати, гасять світло, а вранці встають як ні в чому не бувало і біжать по морозу, в темряві, в дитячий сад.

    Що ви відчули?

    Що твориться в душі цієї жінки?

    Що вас дивує в цьому фрагменті?

    Давайте звернемося до портретів.

    Що вас насторожує?

    Отже, перед нами головна героїня: самотня, питуща зі слідами колишньої краси, нікому не видима, з млявою донькою на руках замкнулася в своїй одноманітною повсякденному житті. А життя у великому місті йде своєю чергою і повз, не помічаючи її.

    Читаємо 2 фрагмент.

    Кілька разів на рік мати з дочкою вибираються в гості, сидять за столом, і тоді мати пожвавлюється, голосно починає розмовляти і підпирає підборіддя однією рукою і обертається, тобто робить вигляд, що вона тут своя. Вона і була тут своєю, поки блондин ходив у ній в чоловіків, а потім все спала, все минуле життя і всі минулі знайомі. Тепер доводиться вибирати ті будинки і ті дні, в які яскравий блондин не ходить в гості зі своєю новою дружиною, жінкою, кажуть, жорсткого складу, який не спускає нікому нічего.І ось мати, у якої дочка від блондина, обережно дзвонить і вітає кого що з днем \u200b\u200bнародження, тягне, мимрить, запитує, як життя складається, проте сама не говорить, що прийде: чекає. Чекає, поки все не вирішиться там у них, на тому кінці телефонного дроту, і нарешті кладе трубку і біжить в гастроном за черговою пляшкою, а потім в дитячий сад за донькою.

    Як ви оцінюєте поведінку жінки в цьому епізоді?

    Чому вона дзвонить туди, де вона вже не своя?

    А як ставляться до неї оточуючі?

    Все-таки жінка чекає, сподівається, що все зміниться, вона намагається повернутися в те життя, але велике місто не приймає її, мовчить. І тоді безвихідь і знову «в гастроном за пляшкою»

    Читаємо 3 частина.

    Раніше бувало так, що, поки дочка не засинала, ні про яку пляшці не було мови, а потім все опроститься, все пішло само собою, тому що не все одно дівчинці, чай чи п'є мати або ліки. Дівчинці і справді все одно, вона тихо грає на підлозі в свої старі іграшки, і ніхто на світі не знає, як вони живуть удвох і як мати все обраховує, розраховує і вирішує, що шкоди в тому немає, якщо той самий кількість грошей, яке йшло б на обід, буде йти на вино - дівчинка сита в дитячому саду, а їй самій не треба нічого.

    Ми спробували зазирнути в сутінки серця нашої героїні.

    Що сталося за такий короткий період?

    Що особливо лякає?

    До чого може призвести такий спосіб життя?

    Наскільки актуальна ця проблема?

    Це проблема нашого сучасного суспільства, не випадково вона піднімається в сучасному кінематографі.

    Подібні події могли статися де завгодно і з ким завгодно. Однак, як сказав один римський філософ Сенека «поки людина жива, він ніколи не повинен втрачати надії»

    Як, на вашу думку, закінчиться розповідь?

    Читаємо 4 фрагмент.

    І вони економлять, гасять світло, лягають спати о дев'ятій годині, і ніхто не знає, які божественні сни сняться дочки і матері, ніхто не знає, як вони стосуються головою подушки і тут же засинають, щоб повернутися в ту країну, яку вони покинуть знову рано вранці, щоб бігти по темній, морозної вулиці кудись і для чогось, в той час як потрібно було б ніколи не прокидатися.

    Які сни сняться матері і дочки?

    Життя великого міста і життя самотньої жінки йде як два паралельні світи, які з якихось причин не можуть перетнутися

    Чому?

    У кожної людини є своя країна, в яку він може зануритися в скрутну хвилину. На жаль, для матері і дочки такою країною виявився сон, якась ілюзія.

    Що треба зробити, щоб ілюзія перетворилася в реальність?

    Які приклади жінки-борця ви можете привести з художньої літератури?

    Які приклади ви можете навести в сучасному світі.

    Фінальна частина повторює початок, кільцева композиція - створює ефект нескінченності такого життя.

    • подвійний щоденник

    По ходу читання необхідно заповнювати таблицю, що складається з 2 граф: в першу виписати фрази з тексту, які справили найбільше враження, викликали протест і навіть нерозуміння, в другу - коментар.

    Цитата

    коментар

    Тиха, питуща жінка, нікому не видима

    Оксюморон, парадокс

    Вона тут своя, вона і була тут своєю

    фразеологізм

    Чи не спускає нікому нічого

    фразеологізм

    божественні сни

    епітет

    дрібнички

    Емоційно-забарвлене слово

    Заповніть праву частину таблиці. Які літературні прийоми використовує Петрушевська?

    • «Товсті і тонкі питання» -прийоми, розвиваючі вміння ставити запитання. ( «Тонкі» питання - питання репродуктивного плану, що вимагають однословного відповіді, «товсті» питання - питання, що вимагають роздуми, залучення додаткових знань, вміння аналізувати);

    Клас ділиться на групи (диференційований підхід) і в залежності від складу і рівня групи хлопцям пропонується скласти питання для однокласників, спрямовані на подальшу роботу з текстом і його осмислення.

    • Ключові слова + формулюємо проблеми + шукаємо позицію автора (для ЄДІ)

    Мати, дочка, пляшка, минуле життя, сни - проблеми самотності, відповідальності, залежно від шкідливих звичок, непотрібності, забутості, маленької людини - позиція автора: Як вона щовечора, хоч би якою була п'яною, складає дрібнички своєї дочки для дитячого саду ...

    4. Підсумки. Складання підсумкового кластера і порівняння з першим:

    Давайте повернемося до початку уроку. Що може ховатися під заголовком «країна» зараз, коли текст прочитаний нами? Про яку країну йдеться в оповіданні? Для героїв оповідання такою країною виявився сон.

    Асоціації на слово країна після прочитання розповіді. Країна - це мій світ (метафора).


    1. Рефлексія.

    Що твориться у вашому серці зараз, після прочитання?

    Можливо, ми сьогодні відповіли не на всі питання. Але добре вже те, що ми задумалися над серйозними проблемами. Для кожного з нас своя країна, свій світ починається з будинку. Зараз я пропоную побудувати країну мого заняття з багатоповерхового будинку (малюємо крейдою на дошці прямокутник - майбутній багатоповерховий будинок), де вікнами будуть кольорові стікери.Червоні вікна - «матеріал буду використовувати в практиці, але перероблю»,жовті вікна - «буду використовувати в своїй практиці»,зелені вікна - «не знадобиться для практики».

    1. Домашнє завдання - творча інтерпретація тексту:
    • написання творчої роботи "Рік по тому".Уявіть себе письменниками і напишіть продовження розповіді, що стало з героями рік по тому.
    • Написання есе «Що б я хотіла змінити в країні, в якій живуть герої оповідання?» «Чого заслуговує героїня: справедливості чи милосердя?»
    • Лист по колу (Передбачає групову форму роботи. У кожного члена групи - зошит і ручка, кожен записує кілька пропозицій на задану тему, потім кожен передає зошит сусіда, який повинен продовжити його роздуми, зошити передаються до тих пір, поки кожна зошит не повернеться до свого господаря) .

    Александрова Ірина Олександрівна, вчитель російської мови та літератури МАОУ «Гімназія« Гармонія »

    Урок за оповіданням Л. Петрушевської «Країна»

    Тема:

    Самотність: щастя чи біда в житті людей.

    мета уроку:

    Створення умов для роботи над поняттям «Самотність» при роботі з художнім текстом

    завдання уроку:

    Розвивати уміння працювати над поняттям;

    Виховувати почуття жалю, розуміння і співчуття у учнів;

    Тип уроку: Робота з художнім текстом

    технологія: Розвиток критичного мислення через читання та письмо

    прийоми: Читання з зупинками, звернення до особистого досвіду учнів, прогнозування за назвою, древо передбачень, кластер, сінквейн, використання «тонких» і «товстих» питань, есе

    Все не ладиться в цій квартирі,

    У цьому місті, в цій країні,

    У цьому блёклом, розгвинчену світі,

    І сумніше за все, що в мені.

    Д. Биков

    Не дай, Господь,

    Чужої біди не почув.

    Не дай - то, Бог, почувши, не допомогти.

    Рина Левінзон

    ХІД УРОКУ

    стадія виклику

    Пропонується сінквейн без першого рядка

    2.тоскующій, що розчарувався

    3. забутий, журиться, замкнулося

    4. він пішов від усіх

    5. почуття

    Питання: - Визначте перше слово сінквейна? (Самотність)

    Сьогодні ми поговоримо про самотність.

    Як ви думаєте, чи є актуальною зараз тема самотності? Чому?

    Запишіть в зошити, як ви розумієте слово ОДИНОЧЕСТВО, і подумайте, що

    може, на ваш погляд, служити причиною цього явища

    Скажіть, а чи завжди самотність - це погане явище. (Іноді люди мріють про

    самоті. Це ті моменти в житті, коли вони хочуть побути на самоті, подумати,

    А чи може самотність бути стимулом чого-небудь. (Так, люди йдуть, щоб

    творити, створювати твори мистецтва. У ці хвилини їм ніхто не потрібен і вони

    щасливі)

    Значить самотність може дарувати і щасливі хвилини життя, і самі гіркі.

    Воно може бути і пасткою, потрапивши в яку, складно знайти вихід, а може бути

    панацеєю від усіх бід.

    Яка ж буде тоді мета уроку, на ваш погляд? (Визначити, що таке

    самотність)

    Сьогодні ми познайомимося з розповіддю Л, Петрушевської «Країна».

    Як ви думаєте, про що може бути цей твір? (Фіксує на

    дошці відповіді учнів)

    Ми прочитаємо текст, роблячи зупинки, і спробуємо зрозуміти, чому автор дала

    таку назву розповіді.

    стадія осмислення

    Читають текст, використовуючи прийом технології КМЧЧП, - читання з зупинками.

    Фрагмент 1.

    Хто скаже, як живе тиха, питуща жінка зі своєю дитиною, нікому не видима в однокімнатній квартирі. Як вона щовечора, як би не була п'яною, складає дрібнички своєї дочки для дитячого садка, щоб вранці все було під рукою.

    Вона сама зі слідами колишньої краси на ліце- брови дугами, ніс тонкий, а ось дочка млява, біла, велика дівчинка, навіть і на батька не схожа, тому що батько її яскравий блондин з яскраво-червоними губами. Дочка зазвичай тихо грає на підлозі, поки мати п'є за столом або лежачи на тахті. Потім вони обидві вкладаються спати, гасять світло, а вранці встають як ні в чому не бувало і біжать по морозу в темряві в дитячий сад

    Питання: - Як живе ця жінка?

    Як ви думаєте, як складалася раніше життя жінки з такою

    зовнішністю?

    Яка зовнішність дочки? Як зовнішність дівчинки допомагає розкрити її

    характер?

    Що ми дізнаємося про отці? Яке почуття викликає у вас опис його

    зовнішності?

    Як ви вважаєте, як ставляться до жінки навколишні? Чи є у неї друзі?

    Чому вони живуть саме так?

    А як, на ваш погляд, жила раніше ця жінка?

    Як ви вважаєте, про що мріють мати і дочка?

    Як ви думаєте, чи любить дівчинка ходити в садок? Де їй краще: вдома чи

    в садку?

    Завдання: - Складіть кластер - опис матері і дочки

    Читають фрагмент №2

    Кілька разів на рік мати з дочкою вибираються в гості, сидять за столом, і тоді мати пожвавлюється, голосно починає розмовляти і підпирає підборіддя однією рукою і обертається, тобто робить вигляд, що вона тут своя. Вона і була своя, поки блондин ходив у неї в чоловіків, а потім все спала, все минуле життя і минулі знайомі. Тепер доводиться вибирати ті будинки і ті дні, в які яскравий блондин не ходить в гості зі своєю новою дружиною, жінкою, кажуть, жорсткого складу, який не спускає нікому нічого.

    І ось мати, у якої дочка від блондина, обережно дзвонить і вітає когось з днем \u200b\u200bнародження, тягне, мимрить, запитує, як життя складається, проте сама не говорить, що прийде: чекає. Чекає, поки вирішиться там у них, на тому кінці дроту, і нарешті кладе трубку і біжить в гастроном за черговою пляшкою, а потім в дитячий сад за донькою.

    Що нового дізнаємося ми про жінку і її дочки?

    Так чого ж чекає жінка? Яке місце в її житті займають ці відвідування?

    Опишіть нову дружину блондина? Розкажіть, як живеться йому тепер? чи щасливий

    він? Чи змінилося у вас ставлення до нього? Чому?

    Як поводиться жінка в гостях? Як до неї ставляться оточуючі? чи є

    вони її друзями?

    Навіщо вона ходить в гості?

    Завдання: Доповніть кластер характеристики героїв (жовті осередки)

    Читають фрагмент №3

    Раніше бувало так, що, поки дочка не засинала, ні про яку пляшці не було й мови, а потім все спростилося, все пройшло само собою, тому що, не все одно дівчинці, чай чи п'є мати або ліки. Дівчинці і справді все одно, вона тихо грає на підлозі в свої іграшки, і ніхто на світі не знає, як вони живуть удвох і як мати все обраховує, розраховує і вирішує, збитку в тому немає, якщо те ж саме кількість грошей, яке йшло на обід, буде йти на вино, - дівчинка сита в дитячому саду, а її самої не треба нічого.

    Як ви вважаєте, дівчинці насправді все одно, що робить мати?

    Хто винен в тому, що мати і дочка так живуть?

    Чи можна щось змінити ще?

    Чи буде мати щось міняти? Дочка?

    Завдання: доробити кластер (сині осередки)

    Читають фрагмент №4

    І вони економлять, гасять світло, лягають спати о 9 годині, і ніхто не знає, які божественні сни сняться дочки і матері, ніхто не знає, як вони стосуються головою подушки і тут засипають, щоб повернутися в ту країну, яку вони покинуть знову рано вранці, щоб бігти по темній, морозної вулиці кудись і для чогось, в той час як потрібно було б ніколи не прокидатися.

    Які сни сняться дівчинці і матері?

    Чому вони не хочуть прокидатися?

    З чим асоціюється слово сон в цьому тексті?

    Розповідь починається і закінчується одним і тим же подією, чому?

    Як, на вашу думку, складеться життя цих людей далі?

    Про яку ж країні йшла мова в заголовку?

    Чи вважаєте ви вдалим назву рассказа7 Чому?

    Завдання: доповніть кластер (рожеві осередки)

    стадія рефлексії

    Зробіть висновок про життя матері і дочки. (Вони дуже самотні і нещасні люди, вони мріють про інше життя, але не можуть вибратися зі своєї самітності, тому що у них немає друзів. Вони створили країну, в якій щасливі, і вже не хочуть з неї повертатися. А це найстрашніше. У них втрачено сенс життя.)

    Скажіть, а чи завжди самотність - це погане явище. (Іноді люди мріють про самотність. Це ті моменти в житті, коли вони хочуть побути на самоті, подумати, зупинитися, знайти правильний шлях далі.)

    А чи може самотність бути стимулом чого-небудь. (Так, люди йдуть, щоб творити, створювати твори мистецтва. В ці хвилини їм ніхто не потрібен і вони щасливі.)

    Про яке розуміння самотності йдеться в даному оповіданні? (Про самотність забутих усіма людей)

    Чи можемо ми щось зробити, щоб таких людей було якомога менше? (Бути уважними до людей, розуміти їх проблеми і бачити шляхи виходу з них)

    У чому головна проблема героїв цієї розповіді? (У них не було друзів, до них всі були байдужі. А байдужість оточуючих може привести до загибелі всього людства, адже навіть тварини піклуються одне про одного)

    Заданіе6 Складіть сінквейн - своє розуміння слова самотність

    Домашнє завдання :

    Напишіть твір-роздум на одну із запропонованих тем.

    «Поки людина жива, він ніколи не повинен втрачати надії.» (Сенека, римський

    письменник)

    «Байдужість є найвища жорстокість» (М. Вілсон, американський письменник)

    «Мрія могутніше реальності» (А. Франс)

    «Справжній друг пізнається в нещасті» (Езоп,)

    Використовувана література : Вірші Дмитра Бикова і Левінзон Ріни. Збірник «Строфи століття.» Укладач Е.А. Євтушенко. Мінськ +1997

    Дискусійні форми роботи в бібліотеці. Методичні рекомендації. Москва 2005