Увійти
Жіночий інформаційний портал
  • Емін Агаларов одружився вдруге: перші фото з весілля, плаття нареченої і зоряні гості Напросилися емін
  • Якими фарбами малюють на стінах
  • Якими фарбами малюють на стінах
  • Останні слова звичайних людей перед смертю (1 фото) Останні слова звичайних людей перед смертю
  • Як намалювати троля трояндочки з відомого мультфільму?
  • Як намалювати трояндочку з мультфільму тролі поетапно
  • З усіх чудес єдине диво (за повістю О. Купріна "Гранатовий браслет"). Результати досліджень учнів в проекті Повість А.И.Куприна Гранатовий браслет Як Купрін дозволяє вічну проблему нерозділеного кохання

    З усіх чудес єдине диво (за повістю О. Купріна

    Попередній перегляд:

    Автор-розробник -Малюкова Віра Федорівна, Вчитель російської мови та літератури вищої категорії МОУ СЗШ №1 з поглибленим вивченням окремих предметів м Ивантеевки Московської області, експерт ЄДІ з російської мови, Почесний працівник загальної освітиРФ.

    Розгорнутий конспект уроку літератури в 11 класі

    А.І. Купрін. Життя та творчість. Талант любові в оповіданні «Гранатовий браслет»(2 години).

    Урок побудований з використанням технології проблемного навчання

    Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

    Форма уроку: урок - бесіда ( аналітико-дослідницька робота по тексту)

    Мета уроку:

    Ознайомити (оглядово) з творчістю А.І. Купріна;

    Показати майстерність Купріна в зображенні світу людських почуттів;

    Позначити роль деталі в оповіданні;

    Розвивати навички аналітико-дослідницької роботи по тексту, культуру зв'язного мовлення; навички виразного читання; мислення;

    Пробудити бажання учнів філософствувати на тему любові, вчитися відстоювати свою думку, наводячи аргументи з тексту і життя.

    Методичні прийоми:доповідь (комп'ютерна презентація) учня, лекція вчителя, робота з текстом, аналітична бесіда, робота в парах.

    проблемне питання - зрозуміти, як Купрін дозволяє вічну проблему нерозділеного кохання.

    устаткування: портрет А.І. Купріна; аудіозаписДругої сонати Л.В. Бетховена.

    Епіграф (до 1 уроку): Воно живе і править на землі -

    З усіх чудес єдине диво.

    Ю. Огнев

    Хід уроку

    1. Орг. момент.

    2. Вступне слово вчителя.

    - Олександр Іванович Купрін (1870 - 1938 р.р.) - один з найпопулярніших письменників дореволюційної Росії. Його проза зі схваленням була помічена Л.Н. Толстим, А.П. Чеховим. І для Купріна ці великі майстри слова залишилися на все життя ідеалом художника.

    Уже в своїх ранніх творах Купрін з великою майстерністю розкриває вічні, буттєві проблеми, критикує темні сторони навколишньої дійсності («Життя», «Жах»),підневільну працю( «Молох»). Пише він і про гіркі долі людей("З вулиці"), і про російської армії( «Поєдинок»). Але найзаповітнішу темою стала для нього любов, часто нерозділене, нерозділена( «Свята любов», «Гранатовий браслет»).Важливе місце займає і така тема, як людина і навколишнє середовище( «Олеся», «На глухарів»).

    На відміну від Буніна, який кращі свої твори написав у еміграції, Купрін пережив в ці роки важкий творча криза. Творчість Купріна було більш відоме радянському читачеві, тому що він, на відміну від Буніна, за рік до своєї смерті, в 1937 році, повернувся з еміграції на батьківщину, повернувся глибоко хворим, які не здатні працювати. За спогадами письменниканикандровие, «Він не приїхав до Москви, а його привезла дружина, як річ, так як він нічого не усвідомлював, де він і що він". Але в радянській Москві за Купріна написали панегіричні (хвалебні) нариси і покаянні інтерв'ю. Але тільки надряпана немічною рукою підпис належала достовірно йому. Помер письменник у 1938 році в Ленінграді від раку, а дружина його наклала на себе руки в блокаду там же.

    Коротке повідомлення або комп'ютерну презентацію про життя і творчість Купріна і його ставлення до революційних подій зробить ...

    3. Перевірка індивідуального домашнього завдання.

    (Повідомлення або презентація на тему« Життя і творчість А.І. Купріна » - за матеріалами підручника, додаткової літератури та Інтернет-ресурсів.)

    4. Робота по темі уроку.

    1). Читання і обговорення епіграф.

    Як ви розумієте сенс епіграфа до уроку? Що ж це за «диво», яке «живе і править на землі»?

    А що таке любов? Що значить любити?

    Учитель: - Дійсно, дуже важко пояснити, що ж таке любов. Протягом багатьох століть відповідь на це питання шукали і продовжують шукати філософи, композитори, поети, письменники і звичайні люди. Завжди не переставали прославляти це велике й вічне почуття людини. Ось як писав про кохання ще в ХVII столітті відомий драматургЖ.-Б. Мольєр:

    В душі померк би день, і тьма настала знову,

    Коли б на землі вигнали ми любов.

    Лише той блаженство знав, хто пристрасно серце пестив,

    А хто не знав любові, той все одно,

    Що не жив ...

    Сам Купрін так говорив про любов: це почуття,«Яке до сих пір ще не знайшло собі тлумача».

    Напевно, цікавим вам буде і міркування про любовВ. Різдвяного:

    Любов, любов - загадкове слово,

    Хто міг би до кінця його зрозуміти?

    Завжди у всьому старо ти або ново,

    Ловлення духу ти иль благодать?

    Неповернута собі втрата

    Або збагачення без кінця?

    Гарячий день, якого немає заходу

    Іль ніч, спустошила серця?

    А може бути, ти лише нагадуванням

    Про те, що всіх нас неминуче чекає?

    З природою, з безпам'ятством слиянье

    І вічний світовий кругообіг?

    2). Читання і обговорення сонета І.Л. Сельвінського «Вінок сонетів».

    - «Любов» і «закоханість»: чим відрізняються ці поняття?

    Учитель: - Напевно, нелегко відразу зрозуміти почуття, яке охопило і захопила вас: що це - любов або закоханість?

    Послухайте сонетИ.Л. Сельвінського.

    Як ви думаєте, які почуття переживає герой: любов або закоханість?

    Бував закоханим я, але не любив.

    Любов? Не знаю імені такого.

    Я міг би описати її толково,

    Як це мені Тургенєв пояснив.

    Або блиснути цитатою з Толстого,

    Або зайняти у Пушкіна чорнила ...

    Але чому - шепну лише це слово,

    І за плечима очертанья крив?

    Але крила віяли, як опахала.

    Душа моя перебувала і зітхала,

    Але вітрила НЕ мчали крізь туман.

    Ніщо, ніщо мене не чарував.

    І хоч любов - безмежний океан,

    Ще мій брег не рухався з причалу.

    - Як любов перетворює героя?

    Поясніть сенс метафори «любов - безмежний океан».

    - Любов, пристрасть, чуттєвість, жалість, співчуття ... На ваш погляд, чи є ці слова синонімами?

    Підберіть епітети до слова «ЛЮБОВ», обговоріть впара х і запишіть.

    Розмежуйте ці поняття:любов - пристрасть;любов - жалість;любов - звичка;любов - поклоніння.

    Любити і бути коханим - це одне й те саме? Що краще?

    Любов без взаємності: щастя чи трагедія?

    Якими якостями володіє любляча людина?

    Чи існує ідеальна любов? Яка вона?

    Чи згодні ви, що любов підносить людину?

    3). Вікторина за оповіданням «Гранатовий браслет» (1910 г.).

    Учитель: - Сьогодні ми не випадково так багато говоримо про любов, адже розповідь, який нам належить обговорити -"Гранатовий браслет" - теж про любов.

    Але перш ніж безпосередньо перейти до обговорення твору Купріна, до розкриття його головних тем, до обговорення характерів героїв, проведемо вікторину, питання якої допоможуть вам згадати зміст і деякі деталі твору.

    В яку пору року відбувається дія оповідання?(Осінь, вересень.)

    Де відбуваються події твору?(Чорноморський курорт.)

    Як звуть головну героїню?(Княгиня Віра Шєїна.)

    Прізвище княгині Шеїна до заміжжя?(Мірза-Булат-Тугановского.)

    Хто був предок Віри Шеїна?(Тамерлан.)

    Як звуть сестру Віри Шеїна?(Ганна Фріессе.)

    Як звуть чоловіка княгині Віри?(Князь Василь Львович.)

    Його посаду? (Ватажок дворянства.)

    Якого числа були іменини княгині віри Шеиной? (17 вересня за старим стилем, 30 вересня - за новим.)

    Що подарував їй чоловік? (Сережки з перлів грушоподібної форми.)

    Що подарувала Вірі сестра? (Записну книжку«В дивовижному палітурці».)

    Як звали знамениту піаністку, подругу Віри? (Жені Рейтер.)

    Хто подарував браслет з гранатами? (Желтков.)

    З чим порівнює Віра густо-червоні гранати?( «Точно кров».)

    Хто такий Желтков? (Закоханий в Віру телеграфіст.)

    Як кличе Желткова його господиня? (Пан Ежій »)

    Справжнє ім'я Желткова? (Георгій.)

    Про кого Купрін писав: «Пішла в матір, красуню англійку, своєю високою гнучкою фігурою, ніжним, але холодним і гордим обличчям, прекрасними, хоча досить великими руками, і тієї чарівною похилі плечі, яку можна бачити на стародавніх мініатюрах ...» (Про княгині Вірі.)

    Як звали чоловіка Анни, сестри Віри? (Густав Іванович.)

    Чий це портрет? «Вона була ... кілька широка в плечах, жива і легковажна, насмішниця. Обличчя її сильно монгольського типу з досить помітними вилицями, з вузенькими очима ... полонило якоюсь невловимою і незрозумілою красою ... » (Ганна.)

    Про кого пише Купрін: «... дуже блідий, з ніжним дівочим обличчям, з блакитними очима і впертим дитячим підборіддям з ямкою посередині; років йому, мабуть, близько тридцяти, тридцяти п'яти »? (Про Желткову.)

    Яка музика звучить у творі? (Друга соната Бетховена.)

    Чий це портрет?«Огрядний, високий, срібний старець, важко злазив з підніжки ... У нього була велика, грубе, червоне обличчя з м'ясистим носом і з тим добродушно-величним, трохи зневажливим виразом в примружених очах ... яке властиво мужнім і простим людям ...»(Генерал Аносов.)

    - Про кого пише (Про Віри Шеїна.)

    Кому належать слова «А де ж любов-то? Любов безкорислива, самовіддана, не чекає нагороди? Та, про яку сказано - «сильна, як смерть»? ... така любов, для якої зробити будь-який подвиг, віддати життя, піти на муку - зовсім не праця, а одна радість ... Любов повинна бути трагедією. Найбільшою таємницею в світі! Ніякі життєві зручності, розрахунки і компроміси не повинні її стосуватися ». (Генералу Аносову.)

    4. Обговорення оповідання «Гранатовий браслет». Аналітично-дослідницька робота по тексту. (2-й урок)

    епіграфи: «Хай святиться ім'я твоє ...»

    «Не в силі, не в спритності, не в розумі, не в таланті .., не в творчості виражається індивідуальність. Але в любові »

    Луї Арагон, французький поет

    Учитель: - В оповіданні "Гранатовий браслет" знайшла відображення «вічна» тема - любов.

    А яка ця любов? Які епітети застосовні до того почуттю, що описано в цьому оповіданні?

    (Страсна, піднесена, ідеальна, незвичайна, чиста, нерозділене, нерозділена.)

    Мета нашого уроку (Проблемне питання) - зрозуміти, як Купрін вирішує цю вічну проблему нерозділеного кохання.

    Хто ж виявився здатним на таку піднесену любов?(Желтков.)

    Чому ж ця пристрасна любов Желткова нерозділене?

    (Різний соціальний статус героїв (вона з вищого світу, а він дрібний чиновник) і заміжжя Віри.)

    Учитель: - Сам герой прекрасно розуміє і визнається в листі, що на його долю випало«Тільки благоговіння, вічне преклоніння й рабська відданість».

    Чим же є це світське суспільство, до якого належить Віра? Який спосіб життя ведуть ці знатні і багаті люди? Чим займаються, як розважаються?Як Купрін описує гостей?

    Хто виділяється серед них?

    (Автор не описує детально портрети гостей, а лише дає їх короткі характеристики. Тут є«Товстий, потворно величезний» Спешніков, чоловік Ганни«З гнилими зубами на обличчі черепа»,«Передчасно постарілий, худий, жовчний» Пономарьов. Вони грають в азартні ігри, розглядають гумористичний журнал, слухають спів, розповідають історії.

    З усіх гостей виділяється генерал Аносов, друг покійного батька Віри і Анни. Це бравий служака, людина проста і мудрий. Героїні ласкаво називають його«Дідусем». Він знає багато оповідань. Людське ставлення до кожного - ось що відрізняє його. Аносов - один з гостей, хто розбирається в музиці.)

    учитель : - Вечірки, гра в покер; плітки, флірт світський; прогулянки - ось чим займаються ці знатні люди; хтось ще числиться в якихось благодійних закладах.

    Коли відбувається зав'язка дії розповіді?

    Що ж чекає від іменин героїня і що відбувається в цей день?

    (Віра «Завжди чекала від дня іменин чогось щасливо-чудесного». Вона отримує подарунок від чоловіка - сережки; подарунок від сестри - записну книжку; і від людини з ініціалами Г.С. Ж. - браслет.)

    учитель : - Напевно, дійсно, подарунокГ.С. Ж. виглядає позбавленою смаку дрібничкою поруч з дорогими витонченими подарунками. Але ж цінність його абсолютно в іншому.

    Що значить для Желткова це гранатовий браслет?

    (Для нього браслет - фамільна коштовність.)

    учитель : - Браслет для Желткова не тільки символ благоговейной любові, він має і певну магічну силу, як і будь-яка фамільна коштовність. Про це і пише молода людина в листі до Віри Шеїна:«За старовинним переказами, яке збереглося в нашій родині, він має властивість повідомляти дарунок передбачення носять його жінкам і відганяє від них важкі думки, чоловіків же охороняє від насильницької смерті ...»

    Чому Желтков подарував цю цінну річ, а не залишив її собі?

    (Заради спокою коханої - браслет допоможе її передбачити щось погане і не допустити цього. Крім того, браслет для нього найдорожча річ - тільки так він міг висловити свою любов до неї.)

    Що відчула героїня, отримавши цей подарунок?

    (Відчула тривогу, відчуття наближення чогось неприємного. У цьому браслеті вона бачить якусь ознаку. Не випадково вона порівнює ці червоні камені з кров'ю: браслет загоряється«Живими вогнями», «точно кров!» - вигукує вона. Спокій Віри було порушено.)

    учитель . Купрін в розповіді не робить особливого акценту на«Нерівності станів», не критикує відкрито суспільство, до якого належить головна героїня. Автор знаходить інший спосіб для того, щоб показати ту прірву, яка розділяє головних героїв і яка унеможливлює взаємне почуття. Цим способом є опис поведінки людей з оточення княгині Віри Шеїна.

    Як поводяться ці знатні люди, дізнавшись про листи, почуттях і подарунок Желткова?

    (Вони сміються над листами молодого чиновника, знущаються над його почуттями, зневажливо ставляться до його подарунку. Ці люди готові розтоптати плебея за посягання на те, що йому, на їхню думку, недоступно, вони легко можуть визнати простої людини божевільним. Подарунком Желткова чоловік і брат Віри ображені.)

    А чи здатні на справжню любов ці багаті, впливові люди? Чи була в їхньому житті палка, пристрасна любов? Наприклад, у Віри Миколаївни, у генерала Аносова, у Ганни Миколаївни?

    (Ганна лише фліртує; генерал ніколи не любив; Віра любила пристрасно чоловіка, князя Василя Шєїна, але чомусь згасла - Купрін нічого не говорить про це.)

    Чи вірять вони в те, що ще існує пристрасна, безкорислива любов? Як генерал Аносов пояснює Вірі відсутність справжнього кохання? Хто, на його думку, в цьому винен?

    (Гл. 8. Генерал Аносов, розповів дві історії про «любов». Перша історія - про дружину полкового командира і новоспеченому прапорщика, а друга - про Оленці, яка зійшлася з поручиком Вишняковим, і її, чоловіка-телепня для якого найголовнішим було«Щастя Оленки».«Винні чоловіки, в двадцять років пересичені, з курячими тілами і заячими душами, нездатні до сильних бажанням, до героїчних вчинків, до ніжності і обожнювання перед любов'ю ...».Генерал робить висновок:«Любов повинна бути трагедією. Найбільшою таємницею в світі ... »,а все, що він бачив, -«Так ... якась Кислятина ...»)

    Давайте згадаємо сторінки оповідання, де герої розповідають любовні історії, що трапилися з ними або почуті.

    Перекажіть історію кохання бідного телеграфіста, яку Шеїн розповів, бажаючи розвеселити гостей.

    (Стор. 386-387, гл. VI. З розповідей Шєїна ми дізнаємося вперше про любов Желткова. Чоловік Віри сміється над незнайомим йому Жовтковим, показуючи гостям гумористичний альбом з листом телеграфіста. При цьому правда у князя переплітається з вигадкою. Для нього це кумедна історія,«Новина книжкового ринку», «зворушлива поема», яку він назвав«Княгиня Віра і закоханий телеграфіст». Образ Желткова в оповіданнях зазнає змін: телеграфіст\u003e переодягається в сажотруса\u003e стає посудницею\u003e перетворюється в ченця\u003e герой трагічно гине, залишає після смерті заповіт (дві телеграфні гудзики і флакон від парфумів, наповнений його сльозами).

    А яка любов в оповіданнях генерала Аносова?

    (Стор. 390-391, гл. 7: «Пристойний роман» з «Прехорошенькой болгарочкой»; «Обняв її, пригорнув до свого серця і кілька разів поцілував ...»; «Коли з'являлася місяць на небі із зірками, поспішав» до неї і «все денние турботи на час забував з нею». Звичайно ж, цю любовну історію гості назвали«Пригодою армійського офіцера». Та й сам генерал зрозумів, що в його житті, на жаль, не було справжнього кохання:«Святий, чистою, вічної ... неземної ...» Не було у генерала і особливої \u200b\u200bлюбові до дружини - просто привернула«Свіжа дівчина», у якій «Груди так і ходить під кофтиною», але ця «Марнотратці, актриса, нечупара, жадібна», так називає генерал свою колишню дружину, ще й змінювала ... Ось така «любов» ...)

    Що нового дізналися про це Г.С. Ж. з розповіді Віри генералу?

    (Гл. 8. Г.С.Ж. почав переслідувати її в своїй любові ще за два роки до заміжжя. Про себе він обмовився, що служить десь маленьким чиновників. З його листів вона зрозуміла, що він за неї постійно стежить, так як знає, де вона буває, як одягнена і т.д. Але коли вона попросила його не обтяжувати себе листами, він практично перестав їй писати - його листи приходили лише на паску, на новий рік і в день її іменин. І ось сьогодні надіслав цей гранатовий браслет.)

    Яке несподіване припущення висловлює генерал, вислухавши розповідь Віри? Яку характеристику дає генерал Аносов Желткову?

    ( «Божевільний, може бути, це просто ненормальний хлопець, маніак, почім знати? - може бути, твій шлях, Вірочка, перетнула саме така любов, про яку марять жінки і на яку більше не здатні чоловіки».)

    Чому саме Желтков, цей маленький чиновник, протиставлений пересиченим, Зледащіли багатіям, які не здатні на справжню любов? Що хотів сказати цим автор?

    (Цим протиставленням він кидає виклик низинному світу, цього багатого, але егоїстичному, лицемірному суспільству. Желтков як би сперечається з«Сильними світу цього». Вони доводять, що справжнє кохання немає, і наводять приклади переконливі. А він спростовує всі їхні аргументи тим, що просто любить по-справжньому, не вимагаючи нічого натомість.)

    Чому Желтков вирішив зникнути? Чому обриває своє життя? Може, його злякав візит чоловіка і брата Віри?

    (Віра просила «Припинити цю історію».)

    Може, йому варто було поїхати?

    (Від любові не сховаєшся нікуди.)

    Прочитайте передсмертний лист Желткова Вірі Миколаївні. Яким видався вам герой? Що ми дізнаємося про молоду людину з цього листа?

    Зіставте його з іншими знайомими і друзями Віри Миколаївни.

    (Гл 11. Стор. 406-407. «Я не винен, Віра Миколаївна, що Богу було завгодно послати мені. Як величезне щастя, любов до Вас ... мене не цікавить в житті ніщо: ні політика, ні філософія, ні турбота про майбутнє щастя людей - для мене все життя лише в Вас. Я перевіряв себе - це не хвороба ... - це любов, що богу було завгодно за щось мене винагородити ... у Вас начебто втілилася вся краса землі ... Від душі дякую Вам за то, що Ви були моєю єдиною радістю в житті, єдиною розрадою ... Дай бог Вам щастя, і нехай ніщо ... житейська не турбує Вашу прекрасну душу. Цілую Ваші руки. Г.С. Ж. »)

    Чому він не повідомив в листі про те, що вирішив накласти на себе руки?

    (Не міг потривожити спокій коханої.)

    Прочитайте фінальну главу - В.Н. слухає бетховенську сонату, прослухати яку заповідав Желтков. Яке відкриття робить вона для себе, слухаючи Бетховена, що осягає? Які слова, що збігаються з музикою, складаються в її розумі? Чому героїня заплакала?

    Примітка. Звучить Друга симфонія Бетховена - учень читає фінальну главку, що нагадує«Молитву» «Хай святиться ім'я Твоє»

    (Гл. ХІІІ, стр.410-411. «Ось зараз я вам покажу в ніжних звуках життя, яка покірно і радісно прирекла себе на муки, страждання і смерть ... Я перед тобою - одна молитва:« Хай святиться ім'я Твоє ».

    ... Пригадую кожен твій крок, посмішку, погляд, звук твоєї ходи ... Я не заподію тобі горя. Я йду один, мовчки, так завгодно було Богу і долі. «Хай святиться ім'я Твоє».

    ... У передсмертний сумний годину я молюся тільки тобі ... В душі я закликаю смерть, але в серці сповнений хвали тобі: «Хай святиться ім'я Твоє».

    ... ти і люди, які оточували тебе, все ви не знаєте, як ти була прекрасна. ... в скорботну годину розставання з життям все-таки співаю - слава Тобі.

    Ось вона йде, все переважна смерть, а я кажу - слава Тобі ».)

    (В. Н. осягає «Життя, яка покірно і радісно прирекла себе на муки, страждання і смерть». Можливо, вона зрозуміла, що«Мимо неї пройшла велика любов, яка повторюється тільки один раз в тисячу років».А може, в її душі хоч на мить прокинулося почуття у відповідь.)

    Чому Желтков «змусив» улюблену жінку слухати саме це безсмертний твір? (Гл. ХІІІ, стр.319)

    (В пробудженні душі Віри велику роль грає музика.друга соната Бетховена співзвучна настрою Віри, через музику її душа немов з'єднується з душею Желткова.)

    Чому єдине їхнє побачення - прощання В.Н. з прахом молодої людини - можна вважати поворотним моментом в її внутрішньому стані?

    (Вона зрозуміла, що та любов, про яку мріє кожна жінка, пройшла повз неї. Вона зрозуміла, як відрізняється він від порожніх, байдужих і байдужих її знайомих - на його обличчі вона побачила«Те саме умиротворений вираз»,яке бачила «На масках великих страждальців - Пушкіна і Наполеона».)

    Так як же вирішує Купрін «вічну» проблему - нерозділене, пристрасна, але справжня любов? Нещасної вона виявилася, ця нерозділена любов Желткова? Привела до страждань? Або щось інше хотів сказати автор?

    (Висока і нерозділене кохання Желткова стала«Величезним щастям» для нього. Саме своєю любов'ю піднімається він над іншими героями, саме своєю любов'ю руйнує царський спокій Віри Миколаївни. Саме своє любов'ю змушує Віру Миколаївну в сльозах, болю, каяття«Осягнути життя», яка «Покірно і радісно прирекла себе на муки і смерть».)

    А яка ще тема, крім високої і нерозділене кохання, звучить в оповіданні? Чому В.Н. відразу, ще до заміжжя, як-то несерйозно поставилася до невідомого прихильнику?

    (Тема нерівності. У героїв різне соціальне походження.)

    Уявіть, що цим пристрасним шанувальником виявився б багатий, впливовий чоловік. Як суспільство розцінило б його поведінку? Дозволили б собі втручатися в цю історію?

    (Ні. По всіх усюдах були флірт, любовні зв'язки - багатим можна все. Але маленький чиновник ... Як він міг наважитися ?!)

    Учитель. Ви, напевно, звернули увагу, що в творі багато пейзажних замальовок; людське почуття отожествлено з творчою енергією самої природи.

    Яка роль пейзажу на початку оповідання? Як пейзаж допомагає зрозуміти психологічний стан Віри?

    (Перша глава - це вступ, яке повинно підготувати читача до сприйняття наступних подій. Купрін проводить паралель між описом осіннього саду і внутрішнім станом головної героїні. Виникає відчуття в'янення. Її життя така ж: одноманітна, осіння. «Дерева заспокоїлись, безшумно і покірно кидали жовте листя». У такому ж спокійному, розсудливому стані перебуває княгиня Віра, на душі у неї спокій:«І Віра була суто проста, з усіма холодна ... люб'язна, незалежна й велично спокійна».)

    Учитель. Зовсім інша картина в 7 главі:в природі - «Осінній захід догорав». І в житті - зі смертю Желткова (він застрелився) померла і справжня, пристрасна любов, яку чекають жінки, мріють про неї. Ми, на жаль, і в природі, і в житті часто не помічає краси!

    «Налетів легкий вітер і, точно співчуваючи їй, зашелестів листям ...»Природа здатна співчувати, співпереживати.

    Так чи можна почуття Желткова назвати божевіллям? Знайдіть в тексті слова князя Шеїна, які і стануть відповіддю на поставлене запитання.

    ( «Я відчуваю, що ця людина не здатна обманювати і брехати свідомо ... (10 гл.); «Я відчуваю, що є присутнім при якійсь величезної трагедії душі, і не можу тут пояснічать». (11 гол.) Та звернення князя до дружини:«Я скажу, що він любив тебе, а зовсім не був божевільним».)

    (Ім'я Георгій означає «переможець» . Жовтків з Побєдоносцев. Купрін в своєму творі намалював«Маленького, але великої людини».)

    У чому, на ваш погляд, полягає сила любові?

    (Любов підносить людину, перетворює його душу. Любов дарує закоханому величезне щастя. Щира, чиста любов підносить людину не тільки у власних, а й чужих очах. Саме така любов безсмертна!)

    Учитель. Дійсно, образ Желткова - одне з кращих досягнень Купріна. Цей молодий чоловік єдиний носій світлого, самовідданого почуття в низинному світі багатства, егоїзму, лицемірства. І тому ця розповідь звучить як заклик письменника цінувати і оберігати любов як високу цінність людського буття.

    Які основні теми піднімає Купрін в оповіданні?

    Запис. В оповіданні "Гранатовий браслет" Купрін розкриває «вічні» теми: висока і нерозділене кохання, тема нерівності.

    Поясніть формулювання теми «Талант любові в оповіданні« Гранатовий браслет ».

    Учитель. До речі, у героїв оповідання є реальні прототипи.В основу твору покладено факти з родинної хроніки князів Туган-Барановський.Ця сумна історія трапилася в Одесі. Жолтіков - маленький телеграфний чиновник - безнадійно і зворушливо закоханий в дружину члена Державної Ради Л. Любимова, в Людмилу Іванівну, уроджену Туран-Барановську; брат княгині - чиновник Державної канцелярії - Микола Іванович Туран-Барановський.

    Учитель. А закінчити сьогоднішній урок хотілося б віршемМиколи Ленау , Австрійського поета першої половини ХIХ століття:«Мовчати і гинути ...», Яке, як мені здається, має зв'язок з змістом оповідання «Гранатовий браслет»:

    Мовчати і гинути ... Але милею,

    Чим життя, чарівні пута!

    Свій кращий сон в очах у неї

    Шукати, не зронивши ні слова! -

    Як світло соромливою лампад

    Тріпоче перед лицем Мадонни

    І, вмираючи, ловить погляд,

    Небесний погляд її бездонний!

    Учитель. «Мовчати і гинути» - ось духовний обітницю закоханого телеграфіста. Але все-таки він порушує його, нагадуючи про себе своєю єдиною і недоступною Мадонні. Це підтримує в його душі надію, дає йому сили переносити страждання любові. Любові пристрасної, спопеляючої, яку він готовий забрати з собою в потойбічний світ. Смерть не лякає героя. Любов сильніша за смерть.Він вдячний тій, яка викликала в його серці це прекрасне почуття, підняти його, маленької людини, над величезним суєтним світом, світом несправедливості і злоби. Саме тому, ідучи з життя, він благословляє свою кохану:"Хай святиться ім'я твоє".

    5. Читання і обговорення епіграфів.

    Поясніть вибір і сенс епіграфів:

    1). "Хай святиться ім'я твоє".

    2). «Не в силі, не в спритності, не в розумі, не в таланті .., не в творчості виражається індивідуальність. Але в любові.

    А.И.Куприн. Лист Ф.Д.Батюшкову (1906 г.)

    3). Немає на землі любові, яка не знає страждань,

    Немає на землі кохання, щоб мук не принесла,

    Немає на землі кохання, щоб скорботою НЕ жила ...

    Луї Арагон, французький поет

    6. Підсумки уроку. Оцінки. Рефлексія.

    Чи можлива зараз така любов? Чи є вона взагалі?

    Чи актуально твір в наші дні?

    Як тепер ви відповісте на питання: що таке любов?

    Як Купрін вирішує цю вічну проблему нерозділеного кохання.

    7. Домашнє завдання.

    1. За вибором учнів:Твір-мініатюра «Що таке любов?» або сінквейн на одну з тем: «Щастя», «Любов» (За оповіданням О. Купріна"Гранатовий браслет".)
    2. Індивідуальне завдання (Через урок): за матеріалами підручника, додаткової літератури та Інтернет-ресурсів (список рекомендованої літератури на стор. 81)підготувати повідомлення або презентацію на тему«Максим Горький.Особистість. Творчість. Доля ».
    3. всім: Підготуватися до уроку контролю за творчістю І.А. Буніна і А.І. Купріна(Різнорівневі завдання - за вибором учнів)

    Проблема нерозділеного кохання у творчості О. І. Купріна.

    Проблемне питання (питання для дослідження)

    Як Купрін дозволяє вічну проблему нерозділеного кохання?

    гіпотеза дослідження

    Ми вважаємо, що "Гранатовий браслет" А.І. Купріна - це повість про нерозділене кохання, а значить трагічною. Тому і говорить генерал Аносов в повісті, що "любов має бути трагедією. Найбільшою таємницею в світі!"

    цілі дослідження

    Познайомитися з творчістю А.И.Куприна, зокрема, з його повістю "Гранатовий браслет".

    Проаналізувати ідейний і художній зміст повісті "Гранатовий браслет".

    Порівняти, як вирішується проблема нерозділеного кохання в повісті О. І. Купріна і в сучасному суспільстві.

    Результати проведеного дослідження

    Уже в своїх ранніх творах А.И.Куприн з великою майстерністю розкриває вічні, буттєві проблеми, критикує темні сторони навколишньої дійсності ( «Життя», «Жах»), підневільну працю ( «Молох»). Пише він і про гіркі долі людей ( «З вулиці»), і про російської армії ( «Поєдинок»). Але найзаповітнішу темою стала для нього любов, часто нерозділене, нерозділена ( «Свята любов», «Гранатовий браслет»).

    Дійсно, дуже важко пояснити, що ж таке любов. Протягом багатьох століть відповідь на це питання шукали і продовжують шукати філософи, композитори, поети, письменники і звичайні люди. Завжди не переставали прославляти це велике й вічне почуття людини. Ось як писав про кохання ще в ХVII столітті відомий драматург Ж.-Б. Мольєр:

    В душі померк би день, і тьма настала знову,

    Коли б на землі вигнали ми любов.

    Лише той блаженство знав, хто пристрасно серце пестив,

    А хто не знав любові, той все одно,

    Що не жив ...

    Сам Купрін так говорив про любов: це почуття, «яке до сих пір ще не знайшло собі тлумача».

    Перш ніж приступити до дослідження повісті О. І. Купріна "Гранатовий браслет", ми познайомилися з самим твором. За основу розповіді російський письменник взяв реальну історію. Один телеграфний чиновник, безнадійно закоханий в дружину одного губернатора, як-то раз підніс їй подарунок - позолочену ланцюжок з кулоном. Головна героїня оповідання, княгиня Шеїна, теж отримує від таємного шанувальника подарунок - гранатовий браслет. Цим шанувальником виявляється дрібний чиновник Желтков. Свої почуття до княгині він відчуває ось уже багато років. У записці, яку шанувальник доклав до прикраси, йдеться про те, що такий зелений гранат здатний принести його власниці дар передбачення. Віра Миколаївна розповідає своєму чоловікові про несподіване подарунок, а також показує йому записку від таємного залицяльника. Любов Желткова до головної героїні виявляється нерозділеного і трагічною. В результаті Желтков приймає рішення покінчити з життям, щоб звільнити свою кохану від ганьби. Повість закінчується тим, що героїня усвідомлює, як сильно любив її вже загиблий чиновник. І це сильне світле почуття, яке було послано Вірі Миколаївні, зникає разом зі смертю Желткова.

    Проаналізувавши ідейно-художній зміст повісті, було виявлено, що «Гранатовий браслет» - це розповідь про любов, який отримує філософсько-трагічне звучання у А.И.Куприна. Позиція автора виражена словами генерала Аносова: «Любов повинна бути трагедією. Найбільшою таємницею в світі! Ніякі життєві зручності, розрахунки і компроміси не повинні її стосуватися ». У Віри Миколаївни щаслива сім'я, багатий будинок. Чоловік, Василь Львович Шеїн, любить і поважає її. Почуття любові у самої Віри Миколаївни вже давно перейшло до тями міцної і вірної дружби. І раптом спокійне розмірене життя порушена зізнаннями Желткова: «Я не винен, Віра Миколаївна, що Богу угодно було послати мені, як величезне щастя, любов до Вас». Жовтків нічого не просить і ні на що не сподівається. Він вважає, що його доля, дарована Богом, божевільна нерозділене кохання до Віри Миколаївни. Чиста любов Желткова трагічна, тому що безмовна. В ім'я любові герой здатний на все. Тільки після смерті Желткова Віра Миколаївна зрозуміла, що справжня свята любов в природі зустрічається вкрай рідко і доступна небагатьом.

    Проблема нерозділеного кохання у А.И.Куприна зважаться трагічно: головний герой вважає за краще смерть, а не нерозділене кохання. «Мовчати і гинути» - ось духовний обітницю закоханого телеграфіста. Його любов пристрасна, спопеляюча, він готовий понести її з собою в потойбічний світ. Смерть не лякає героя. Любов сильніша за смерть. Замість злості і заздрості, герой відчуває почуття подяки до тієї, яка дала йому надію на любов. Маленької людини перемогла смерть. А як же йдуть справи з цією проблемою в сучасному суспільстві? Нерозділене кохання - досить часте явище в нашому житті. Безліч людей по всьому світу страждають від відсутності взаємності. Взагалі любов завжди була загадкою і зараз теж не піддається поясненню. Тому однозначно відповісти на поставлене нами питання не можна. Все залежить конкретно від кожної людини і від конкретної ситуації. І в наш час зустрічаються "Жовткову".

    В результаті нашого дослідження була створена

    висновок

    В результаті проектної діяльності ми з'ясували, що однозначної відповіді на питання "Що таке любов?" немає. Ми аналізували образи героїв, ідейно-тематичне зміст твору, намагалися порівняти погляди різних епох на проблемне питання. Ми прийшли до висновку, що в повісті О. І. Купріна «Гранатовий браслет» любов показана як божественне провидіння. Незважаючи на сумний фінал, княгиня відчуває себе по-справжньому щасливою, адже вона отримала те, про що давно мріяла її серце, а почуття Желткова завжди залишаться в її пам'яті. «Гранатовий браслет» - це не тільки художній твір, але ще і вічна сумна молитва про любов.

    Автор-розробник -, вчитель російської мови і літератури вищої категорії МОУ СЗШ №1 з поглибленим вивченням окремих предметів м Ивантеевки Московської області , Експерт ЄДІ з російської мови, Почесний працівник загальної освіти РФ.

    Розгорнутий конспект уроку літератури в 11 класі

    . Життя та творчість. Талант любові в оповіданні «Гранатовий браслет» (2 години).

    Урок побудований з використанням технології проблемного навчання

    Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу

    Форма уроку: урок - бесіда (аналітико-дослідницька робота по тексту)

    Мета уроку:

    Ознайомити (оглядово) з творчістю;

    Показати майстерність Купріна в зображенні світу людських почуттів;

    Позначити роль деталі в оповіданні;

    Розвивати навички аналітико-дослідницької роботи по тексту, культуру зв'язного мовлення; навички виразного читання; мислення;

    Пробудити бажання учнів філософствувати на тему любові, вчитися відстоювати свою думку, наводячи аргументи з тексту і життя.

    Методичні прийоми: доповідь (комп'ютерна презентація) учня, лекція вчителя, робота з текстом, аналітична бесіда, робота в парах.

    проблемне питання - зрозуміти, як Купрін дозволяє вічну проблему нерозділеного кохання.

    устаткування: портрет; аудіозапис другої сонати .

    епіграф (До 1 уроку) : Воно живе і править на землі -

    З усіх чудес єдине диво.

    Ю. Огнев

    Хід уроку

    1. Орг. момент.

    2. Вступне слово вчителя.

    - Олександр Іванович Купрін (1г. М) - один з найпопулярніших письменників дореволюційної Росії. Його проза зі схваленням була помічена,. І для Купріна ці великі майстри слова залишилися на все життя ідеалом художника.


    Уже в своїх ранніх творах Купрін з великою майстерністю розкриває вічні, буттєві проблеми, критикує темні сторони навколишньої дійсності ( «Життя», «Жах»),підневільну працю ( «Молох»).Пише він і про гіркі долі людей ("З вулиці"), і про російської армії ( «Поєдинок»). Але найзаповітнішу темою стала для нього любов, часто нерозділене, нерозділена ( «Свята любов», «Гранатовий браслет»).Важливе місце займає і така тема, як людина і навколишнє середовище ( «Олеся», «На глухарів»).

    На відміну від Буніна, який кращі свої твори написав у еміграції, Купрін пережив в ці роки важкий творча криза. Творчість Купріна було більш відоме радянському читачеві, тому що він, на відміну від Буніна, за рік до своєї смерті, в 1937 році, повернувся з еміграції на батьківщину, повернувся глибоко хворим, які не здатні працювати. За спогадами письменника никандровие, «Він не приїхав до Москви, а його привезла дружина, як річ, так як він нічого не усвідомлював, де він і що він". Але в радянській Москві за Купріна написали панегіричні (хвалебні) нариси і покаянні інтерв'ю. Але тільки надряпана немічною рукою підпис належала достовірно йому. Помер письменник у 1938 році в Ленінграді від раку, а дружина його наклала на себе руки в блокаду там же.

    - Коротке повідомлення або комп'ютерну презентацію про життя і творчість Купріна і його ставлення до революційних подій зробить ...

    3. Перевірка індивідуального домашнього завдання.

    (Повідомлення або презентація на тему « Життя та творчість " - за матеріалами підручника, додаткової літератури та Інтернет-ресурсів.)

    4. Робота по темі уроку.

    1). Читання і обговорення епіграф.

    - Як ви розумієте сенс епіграфа до уроку? Що ж це за «диво», яке «живе і править на землі»?

    - А що таке любов? Що значить любити?

    Учитель: - Дійсно, дуже важко пояснити, що ж таке любов. Протягом багатьох століть відповідь на це питання шукали і продовжують шукати філософи, композитори, поети, письменники і звичайні люди. Завжди не переставали прославляти це велике й вічне почуття людини. Ось як писав про кохання ще в ХVII столітті відомий драматург Ж.-Б. Мольєр:

    В душі померк би день, і тьма настала знову,

    Коли б на землі вигнали ми любов.

    Лише той блаженство знав, хто пристрасно серце пестив,

    А хто не знав любові, той все одно,

    Що не жив ...

    Сам Купрін так говорив про любов: це почуття, «Яке до сих пір ще не знайшло собі тлумача».

    Напевно, цікавим вам буде і міркування про любов В. Різдвяного:

    Любов, любов - загадкове слово,

    Хто міг би до кінця його зрозуміти?

    Завжди у всьому старо ти або ново,

    Ловлення духу ти иль благодать?

    Неповернута собі втрата

    Або збагачення без кінця?

    Гарячий день, якого немає заходу

    Іль ніч, спустошила серця?

    А може бути, ти лише нагадуванням

    Про те, що всіх нас неминуче чекає?

    - Які основні теми піднімає Купрін в оповіданні?

    запис . В оповіданні "Гранатовий браслет" Купрін розкриває «вічні» теми: висока і нерозділене кохання, тема нерівності.

    - Поясніть формулювання теми «Талант любові в оповіданні« Гранатовий браслет ».

    Учитель. До речі, у героїв оповідання є реальні прототипи. В основу твору покладено факти з родинної хроніки князів Туган-Барановський. Ця сумна історія трапилася в Одесі. Жолтіков - маленький телеграфний чиновник - безнадійно і зворушливо закоханий в дружину члена Державного Любимова, в Людмилу Іванівну, уроджену Туран-Барановську; брат княгині - чиновник Державної канцелярії - Микола Іванович Туран-Барановський.

    Учитель. А закінчити сьогоднішній урок хотілося б віршем Миколи Ленау, Австрійського поета першої половини ХIХ століття: «Мовчати і гинути ...» , Яке, як мені здається, має зв'язок з змістом оповідання « Гранатовий браслет »:

    Мовчати і гинути ... Але милею,

    Чим життя, чарівні пута!

    Свій кращий сон в очах у неї

    Шукати, не зронивши ні слова! -

    Як світло соромливою лампад

    Тріпоче перед лицем Мадонни

    І, вмираючи, ловить погляд,

    Небесний погляд її бездонний!

    Учитель. «Мовчати і гинути» - ось духовний обітницю закоханого телеграфіста. Але все-таки він порушує його, нагадуючи про себе своєю єдиною і недоступною Мадонні. Це підтримує в його душі надію, дає йому сили переносити страждання любові. Любові пристрасної, спопеляючої, яку він готовий забрати з собою в потойбічний світ. Смерть не лякає героя. Любов сильніша за смерть. Він вдячний тій, яка викликала в його серці це прекрасне почуття, підняти його, маленької людини, над величезним суєтним світом, світом несправедливості і злоби. Саме тому, ідучи з життя, він благословляє свою кохану: "Хай святиться ім'я твоє".

    5. Читання і обговорення епіграфів.

    - Поясніть вибір і сенс епіграфів:

    1). "Хай святиться ім'я твоє".

    2). «Не в силі, не в спритності, не в розумі, не в таланті .., не в творчості виражається індивідуальність. Але в любові.

    Батюшкову (1906 г.)

    3). Немає на землі любові, яка не знає страждань,

    Немає на землі кохання, щоб мук не принесла,

    Немає на землі кохання, щоб скорботою НЕ жила ...

    Луї Арагон, французький поет

    6. Підсумки уроку. Оцінки. Рефлексія.

    - Чи можлива зараз така любов? Чи є вона взагалі?

    - Чи актуально твір в наші дні?

    - Як тепер ви відповісте на питання: що таке любов?

    - Як Купрін вирішує цю вічну проблему нерозділеного кохання.

    7. Домашнє завдання.

    · За вибором учнів: Твір-мініатюра «Що таке любов?» або сінквейн на одну з тем: «Щастя», «Любов» (За оповіданням О. Купріна "Гранатовий браслет".)

    · Індивідуальне завдання (Через урок): за матеріалами підручника, додаткової літератури та Інтернет-ресурсів (список рекомендованої літератури на стор. 81) підготувати повідомлення або презентацію на тему «Максим Горький. Особистість. Творчість. Доля ».

    · всім: Підготуватися до уроку контролю за творчістю і (Різнорівневі завдання - за вибором учнів)

    Творам чудового російського письменника А. І. Купріна судилося довге життя, так як теми, які він в них піднімав, завжди були актуальні і хвилююче. Читаючи відому повість «Гранатовий браслет», можна помітити, що автор не просто майстер художнього слова, а справжній співак піднесеного кохання. У ній він розкриває себе як романтика. На жаль, історія, яка лягла в основу повісті, не може похвалитися щасливим кінцем. Це трагічне кохання, наповнена загадками і символізмом. Дія оповідання переносить нас на дачу князівської пари Шеїн.

    Віра Миколаївна - світська жінка з усталеною репутацією. Незважаючи на те, що колишня пристрасть до чоловіка давно змінилася почуттям повсякденного відданості і дружби, вона завжди поруч і намагається всіма силами бути гідною дружиною. Сам князь Василь Львович Шеїн знаходиться на межі розорення, але почуття гідності не втрачає, намагається якось вирішити цю проблему. Дружину він завжди балує подарунками. Так і зараз, на день її іменин він подарував їй чудові сережки з грушоподібними перлинами. З нагоди цієї події, гостей у Шеїн було небагато, але всі вони близькі родичі або друзі сім'ї. У розпал святкування Вірі Миколаївні принесли ще один подарунок.

    У загадковому згортку жінка з подивом виявила футляр з оригінальним ювелірною прикрасою, недорогим, але явно цінним. Це був браслет невисокою проби, прикрашений червоними гранатами, а посередині маленьким зеленим камінцем. Як виявилося, браслет належав ще прабабці дарувальника. Як можна здогадатися з акценту на камені, зелений гранат мав особливе значення в подарунок. Він наділяв власницю браслета даром передбачення, в чому читач може переконатися в кінці твору. Таємним шанувальником Віри Миколаївни був ніхто інший як людина, що приділяє їй ненав'язливе, але регулярне увагу на протязі багатьох років.

    Г. С. Желтков був дрібним чиновником, що живуть під дахом одного з бідних будинків. Побачивши одного разу Віру Миколаївну на цирковій виставі, він полюбив її тій самій ніжного і любов'ю, яку, за словами генерала Аносова, багато хто чекає, але так і не знаходять. У своїй нерозділеного кохання Желтков знаходив щастя. Він навіть не вимагав нічого натомість, тільки хотів догоджати об'єкту своїх палких почуттів і приділяти хоч трохи уваги. Але так як в цивілізованому світі не прийнято докучати заміжнім жінкам подарунками та знаками уваги, чоловік і брат Віри Миколаївни зважилися на пряму розмову з Жовтковим, після якого той покінчив життя самогубством, попередньо залишивши записку, нібито скоїв цей через розтрату казенних грошей.

    За день до цього Віра немов передчувала щось жахливе. Можливо, це позначилися загадкові властивості зеленого граната, а можливо спрацював просто здоровий глузд. Вона розуміла, що людина, стільки років доглядає за нею і люблячий її так щиро, самовіддано, не зможе жити без прояву своїх почуттів. Сам Желтков не хотів докучати їй своїми почуттями, тому вирішив звести рахунки з життям. Для Віри він залишив прощального листа, в якому просив після його смерті послухати сонату № 2 Бетховена. Цією музичною композицією він немов прощав її і відпускав. На згадку про нього залишився гранатовий браслет рідкісної краси, в дешеву оправу якого укладена була його піднесена нерозділене кохання.