Увійти
Жіночий інформаційний портал
  • Як дізнатися свою долю за датою народження та ім'ям
  • Поєднання старших арканів карт таро по еттейлі
  • Ворожіння на воску: способи та значення фігур, тлумачення символів під час передбачення
  • Ласощі з яблучної макухи
  • Мариновані зелені помідори на зиму без стерилізації
  • Числовий ряд по зайцеву. Ранній розвиток дитини. Навчальний посібник. Комплект для дому, групи, класу
  • Данько загадкові листи в оригіналі. Найбільш таємничі літери у російській мові

    Данько загадкові листи в оригіналі.  Найбільш таємничі літери у російській мові

    >> Література: В. Данько. «Загадкові літери»

    Урок 1

    В. Данько «Загадкові літери»

    Цілі:

    – познайомити учнів із підручником;
    – запровадити поняття «письменник», «автор твору»;
    - Вдосконалювати навичку читання;
    – навчити створювати свої двовірші про літери;
    – розвивати мовні вміння, творчі здібності та уяву;
    - Виховувати читацький інтерес.

    Устаткування: алфавіт; картки з літерами; виставка книг про літери, алфавіт, абетку; картки з іграми; прислів'я про книги.

    Хід уроку

    I. Організаційний момент.

    В дорогу взяти ти не забудь
    «Ключого» надійного зв'язку –
    У будь-яку розповідь знайдеш ти шлях,
    Увійдеш у будь-яку казку.

    Вчитель демонструє на дошці різнокольорові літери, що становлять алфавіт.

    ІІ. Актуалізація знань. Постановка мети уроку.

    1. Знайомство з підручником.

    Вчитель пропонує розглянути обкладинку підручника. Наперед підготовлені учні читають вірш В. Берестова «Підручник» (за ролями).

    – Вчитель у мене в портфелі…
    – Хто? Бути не може! Невже?
    - Поглянь, будь ласка! Він тут.

    Його підручником звуть.

    – Чому підручник називають у цьому вірші вчителем?
    – Як ви вважаєте, чому на обкладинці цього підручника зображені діти з книгою та герої літературних творів?
    – Яка роль читання у житті кожного з нас?
    – Прочитайте назву підручника.
    – Чому підручник так названо?

    2. Вивчення правил поводження з книгами.

    – Назвіть правила поводження з книгою.

    Учні читають пам'ятку про правила поводження з книгою.

    Правила поводження з книгою

    Не беріть книжки брудними руками.
    - Читайте, сидячи за зручним столом.
    - Тримайте книгу не ближче 30-40 см від очей з нахилом 45 градусів.
    - Не робіть у книзі позначок ручкою. Використовуйте олівцем, закладкою.
    - Слідкуйте, щоб освітлення падало з лівого боку та було достатнім.
    - Не читайте на ходу та під час руху транспорту.
    – Не читайте до втоми. Через 30–40 хвилин робіть перерву у читанні.
    - Зберігайте книги на закритих полицях.

    – Чому потрібно берегти книгу?
    - Поясніть сенс російських народних прислів'їв і приказок:

    > З давніх-давен книга вирощує людину.
    > Будинок без книги, що хата без вікон.
    > З книгою жити – повік не тужити.

    3. Ознайомлення з темою I розділу.

    – Прочитайте назву першого розділу підручника.
    – Як ви думаєте, про що розкажуть нам твори на тему «Жили-були букви»?
    – Відгадайте загадку та перевірте свою відповідь:

    На сторінці букваря
    Тридцять три богатирі.
    Мудреців-богатирів
    Знає кожен вчений.
    (Літери.)

    4. Читання статті-розмови «Дорогий першокласник!» на с. 4 підручники.

    – Чому присвячено перший розділ підручника?
    – Кого називають справжніми чарівниками? Чому?

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

    1. Підготовка до читання вірша В. Данько «Загадкові букви».

    – З чого має розпочинатися знайомство з новим твором? (З читання прізвища автора.)
    – Як називається вірш В. Данько? Прочитайте.
    – Чи можна за назвою твору дізнатися, про кого чи про що йтиметься в ньому?
    – Як ви вважаєте, чи можна літери з нашої абетки перетворити на загадкові?

    2. Відпрацювання навички читання цілими словами.

    – Прочитайте записані на дошці слова спочатку за складами, потім цілими словами:

    про-гло-ті-ла– проковтнула
    від-кро-єм- Відкриємо
    вий-дем– увійдемо
    жуж-жит- дзижчить
    приємний– приємний
    спа-са-є-ся– рятується
    старанно- старанно
    від-клік-ні-ся– відгукнеться
    по-гла-дим- Погладимо
    за-вер-тит-ся– закрутиться
    на ско-во-рід-ке– на сковорідці

    3. Самостійне читання вірша.

    – Прочитайте вірш В. Данько «Загадкові літери», записуючи в «віконця» відгадані вами літери.

    4. Аналіз прочитаного твору.

    – Що допомогло вам відгадати літери – малюнки чи слова з вірша?
    – Поясніть, чому автор назвав свій вірш «Загадкові букви»?
    – Назвіть спочатку найвеселіші літери.
    – Назвіть букви «зубасті».
    – Які літери можна назвати «смачними»?
    – Придумайте назви решти літер.

    5. Читання вірша у парі.

    – Прочитайте вірш уголос: один називає букву, інший читає речення.

    Фізкультхвилинка

    Лелека

    Учні декламують вірш, повторюючи за «лелекою» всі рухи.

    Лелека, лелека довгонога,
    Покажи додому дорогу.
    Лелека відповідає.

    Топай правою ногою,
    Топай лівою ногою,
    Знову – правою ногою,
    Знову – лівою ногою,
    Після – правою ногою,
    Після – лівою ногою,
    Ось тоді прийдеш додому.

    IV. Закріплення нового матеріалу.

    1. Вибіркове читання.

    – Прочитайте рядки з вірша про найвеселіші літери.
    – Про злі та страшні літери.
    – Про «пернаті» літери тощо.

    2. Гра «На що схожі літери?».

    Вчитель читає загадки, учні дізнаються та називають літери.

    Букву на плечі носив,
    На лузі траву косив.
    Є. Тарлапан

    Ця літера широка
    І схожа на жука.
    І при цьому точно жук
    Видає звук, що дзижчить.
    С. Маршак

    – Тремчу від страху
    До сих пір! -
    Вигукнуло поліно, –
    Схожа буква на сокиру!
    Розколе неодмінно!
    Є. Тарлапан

    Федя ходить руки в боки.
    Отже, вивчив уроки.
    Г. Вієру

    Ось буква на кшталт куреня.
    Чи не так, буква хороша!
    І хоч вона проста на вигляд,
    Але починає алфавіт.
    Є. Тарлапан

    Ось горе у бабусі:
    На окулярах зламалися дужки!
    Г. Вієру

    Відгадки: Р, Ж, Р, Ф, А, Ст.

    3. Розвиток мовних та творчих здібностей.

    – Прочитайте двовірш, що сподобався.
    – Зверніть увагу на останні слова у кожному рядку:

    Ц – жабу проковтнула.
    Л – візок покотив.
    Ніс приємний любить запах.
    Кіт на м'яких ходить лапах.

    – Що ви помітили?
    – Зазвичай останні слова у віршах узгоджуються щодо звучання. Кажуть, що слова римуються.

    Рифма(Гр. rhythmos – розмірений рух) – повтор у закінченнях віршованих рядків (складів, слів), що відзначає їх межі і що зв'язує їх між собою в строфу.

    - Знайдіть слова, які римуються, і прочитайте їх:

    Проковтнула – покотила
    запах – лапах
    зуби - шуби та ін.

    - Давайте спробуємо скласти своє двовірш про літери. Виберіть дві літери, наприклад Б і К.

    – Вигадайте слова, на початку яких є ці літери. (Білка, кріт.)
    – Сховайте ці слова у речення так, щоб останні слова римувалися.

    Білка сховалась у дуплі.
    Кріт заснув у своїй норі.

    4. Розвиток фонематичного слуху.

    – Послухайте вірші А. Максакова, знайдіть у них помилку та назвіть слово, яке підходить за змістом:

    Ой, – кричать навколо господині, –
    До городу залізли майки.
    Пошило собі кошеня тапки,
    Щоб узимку не мерзли шапки.
    Тут гарне містечко –
    Протікає повз грубку.
    Мишка сховалась під гірку
    І гризе тихенько нірку.

    V. Підсумок уроку.

    – Як називається новий підручник?
    – З яким розділом підручника ми розпочали знайомство?
    – Який твір ми читали на уроці?
    – Хто автор цього твору?
    – Чому автор назвав свій вірш «Загадкові букви»?

    Домашнє завдання:

    1) придумати та намалювати «загадкові літери»;
    2) спробувати написати своє двовірш.

    Загадкові літери

    Які б абревіатури не винаходили автомобільні компанії в бажанні не повторити один одного - GDI, FSI, DI, D4, - йдеться про те саме, про технологію безпосереднього впорскування бензину. Тобто коли бензин упорскується не у впускний патрубок, як у «звичайних» моторів із упорскуванням, а безпосередньо в циліндр двигуна.

    Звичайно, мотори з безпосереднім уприскуванням складніші і дорожчі за традиційні. Проте в останні роки ними "обзавелися" автомобілі багатьох відомих марок. Чому?

    Запасів нафти на нашій планеті не додається - для європейських та японських автовласників, не розпещених низькими цінами на паливо, економічність дуже важлива. Проблему забруднення атмосфери теж ніхто з рахунків поки не скидав. Звичайно, завдяки посиленню екологічних норм вдалося зменшити викиди найбільш шкідливих речовин - чадного газу, вуглеводнів, що не згоріли, і оксидів азоту. Але розмови про парниковий ефект ведуться не на порожньому місці, а тому зниженню викидів вуглекислого газу в атмосферу присвячено чимало національних та міжнародних програм. Стосовно автомобіля ці проблеми взаємопов'язані: у двигуна внутрішнього згоряння викид вуглекислого газу пропорційний витраті палива. Тож підвищення ефективності роботи ДВЗ корисне не лише для гаманця автовласника, а й для нашої атмосфери.

    Підняти ефективність сучасного бензинового двигуна – завдання непросте: і конструкція, і технології ДВС удосконалюються вже 150 років, і багато резервів давно вибрано. Однак багато рішень свого часу застосовувалися, але так і не прижилися, а зараз, на новому витку розвитку науки та технології, знову стають актуальними. Безпосереднє уприскування бензину саме з цієї галузі.

    Теорія двигунів свідчить: що вище тиск у циліндрі перед займанням суміші, то більше вписувалося віддача двигуна. А тиск у циліндрі залежить від того, скільки повітря потрапить у нього за час такту впуску: чим більше повітря, тим більше буде тиск, коли його стисне поршень. І нам вигідно, щоб навіть на малих навантаженнях, коли не потрібно спалювати багато палива, в циліндр все одно потрапляло багато повітря – більше буде тиск у кінці такту стиснення.

    Але також відомо, що для повного згоряння бензину необхідно, щоб на кожний грам палива в циліндрі припадало 14,7 г повітря. Якщо повітря буде більшим, така суміш називається бідною. І на відміну від дизеля у бензиновому двигуні з роботою на дуже бідних сумішах не все добре виходить. Адже суміш повітря та палива тут підпалюється іскрою свічки запалювання. І якщо співвідношення повітря та палива в суміші буде більше 17:1 (більше 17 частин повітря на 1 частину бензину), починаються проблеми із запаленням від свічки. Саме тому в традиційних двигунах з уприскуванням бензину (у впускний патрубок) активну роль, як і раніше, грає дросельна заслінка - ми змушені обмежувати кількість повітря, що надходить в циліндри, щоб суміш не стала занадто бідною.

    Таким чином, якщо ми хочемо підняти ефективність роботи бензинового двигуна на малих навантаженнях, маємо навчити його «перетравлювати» бідну суміш.

    І ось тут на допомогу приходить безпосереднє уприскування. Адже форсунка тут подає паливо не в потік повітря на впуску, а безпосередньо в циліндр, і ми можемо зробити так, щоб при загальному «бідному» співвідношенні повітря і палива в циліндрі біля свічки виявилася «багатша» хмара суміші, яка добре запалюється.

    Common rail

    АКУМУЛЯТОРНА СИСТЕМА ПРИСКУВАННЯ

    Система упорскування палива двигуна FSI практично така ж, як у більшості сучасних дизелів - вона називається "акумуляторна", але більш відома "імпортна" назва common rail. Насос створює високий (від 30 до 110 бар) тиск у єдиній магістралі. Магістраль має великий діаметр, тому що одночасно служить гідроакумулятором – у великій кількості палива гасяться пульсації тиску від насоса.

    Такий розподіл паливної суміші в циліндрі називається пошаровим на відміну від гомогенного, коли паливо та повітря перемішані рівномірно. До речі, абревіатура FSI, яку використовує група Volkswagen для позначення моторів з безпосереднім упорскуванням, розшифровується як Fuel Stratified Injection – «пошарове упорскування палива».

    Зрозуміло, що в реальних умовах руху двигун повинен працювати в різних режимах. Пошарове розподіл - для роботи на бідних сумішах, тобто в економічному режимі, при малих навантаженнях, наприклад, коли ми, нікуди особливо не кваплячись, рівно їдемо з комфортною швидкістю. А ось для великих навантажень, для потужних режимів (розгін, рух на високих оборотах, з високою швидкістю) нам обов'язково знадобиться гомогенна суміш.

    Нічого не втратити

    ПОТІК ПОВІТРЯ НА ВПУСКУ ДВИГУНІВ FSI

    Для забезпечення пошарового сумішоутворення необхідна висока швидкість потоку повітря. Щоб її отримати, у деяких моторах з безпосереднім упорскуванням бензину використовують вертикальні впускні патрубки великої довжини. Але такі патрубки не завжди вдається скомпонувати з дуже корисною системою зміни їхньої довжини. Заслінки у впускних патрубках моторів FSI створюють деякий опір, зате дозволяють збільшити швидкість потоку повітря при похилих патрубках, які легко сумісні з системою зміни їх довжини.

    Перемикання між цими режимами здійснюється різними способами. Наприклад, у моторах FSI передбачена спеціальна заслінка на впуску, яка в режимі пошарового розподілу закривається. В результаті потік повітря звужується, прискорюється і, влітаючи в циліндр, закручується в «бублик». Паливо впорскується під час такту стиснення (тому для безпосереднього впорскування потрібен насос високого тиску). Сплющена поршнем, але ще рухається «бублик» повітря не так вже й сильно розсіює впоране паливо, зате допомагає йому компактним смолоскипом потрапити на свічку. І ще створює навколо паливного заряду прошарок повітря, знижуючи втрати тепла в днищі поршня та в стінці циліндра.

    У режимі гомогенного сумішоутворення заслінка на впуску повністю відкрита. В результаті повітря надходить у циліндр рівномірно та широким потоком. У цей потік ще під час такту впуску і впорскується основна порція палива. У гарячому циліндрі воно випаровується і добре перемішується з повітрям - утворюється рівномірна паливоповітряна суміш по всьому циліндру.

    В інших компаній можна зустріти інші способи перемикання режимів упорскування - наприклад, спеціальні дворежимні форсунки, які можуть впорскувати паливо в циліндр або компактним вузьким факелом (для пошарового розподілу), або рівномірним широким конусом (для утворення гомогенної суміші). До речі, в режимі гомогенної суміші двигун з безпосереднім упорскуванням теж ефективніший за традиційний побратим. Адже в ньому можна забезпечити упорскування палива не в одну, а в кілька стадій і таким чином вирішити безліч проблем - від прискореного прогріву нейтралізатора при холодному пуску до зниження ризику детонації та покращення процесу згоряння при високих навантаженнях, а значить підвищення потужності.

    Звісно, ​​«безкоштовних тістечок» у техніці не буває. Ми вже зазначили: щоб упорскувати бензин безпосередньо в циліндр під час такту стиснення, потрібен паливний насос високого тиску – майже такий самий, як на дизелях. І відповідна система живлення. А для отримання вакууму (без якого, скажімо, не працює підсилювач гальм), буде потрібний вакуумний насос. Адже в режимі пошарового розподілу двигун працює на малих порціях палива, але за повністю відкритої дросельної заслінки (чого ми, власне, і домагалися). А якщо дросельна заслінка відкрита, розрідження в задросельному просторі не створюється!

    Не так все просто і зі збіднінням суміші. Адже і двигуни з традиційним упорскуванням бензину можуть працювати на більш бідній суміші, ніж зараз працюють. Звичайно, не на такій надбідній, як мотор з безпосереднім упорскуванням, але все одно, економія палива була б помітною. Тим не менш, у більшості сучасних автомобілів ця можливість не використовується. І причиною цього – екологія. Адже при роботі на бідній суміші значно зростає викид оксидів азоту – традиційний трикомпонентний нейтралізатор у цій ситуації з ними не справляється. І якщо ми хочемо працювати на бідних сумішах, то навіть для відповідності нормам Євро 3 нам буде потрібний додатковий спеціальний нейтралізатор-поглинач оксидів азоту. І, зрозуміло, електроніка задля забезпечення його роботи. А «протиазотний» нейтралізатор мало того, що недешевий, то ще швидко виходить з ладу при високому вмісті сірки в паливі. Отже, поки не нормується викид вуглекислого газу, а бензин у більшості країн світу містить досить багато сірки, виробникам автомобілів доводиться відмовлятися від окремих переваг безпосереднього впорскування бензину, насамперед - від роботи на бідних сумішах. І, звичайно, видатну економію палива в цьому випадку отримати не вдається. Щоправда, і не так зростає вартість автомобіля – немає необхідності встановлювати «протиазотний» нейтралізатор та обладнання для його роботи.

    Але, якщо економія палива, що отримується, зі зростанням цін на нафту стане доцільною або, скажімо, більш активно вестиметься боротьба з викидом вуглекислого газу (CO2), двигун з безпосереднім упорскуванням готовий продемонструвати свої переваги в будь-який момент. Достатньо буде поставити другий нейтралізатор та змінити програму блоку управління.

    · Прочитайте назву твору, який ми читатимемо першим у цьому підручнику.

    · Тепер послухаємо вірш В. Данько. (Вчитель може вибрати будь-який варіант роботи з текстом залежно від підготовленості учнів класу: 1) вірш читає сам учитель, а літери озвучують школярі; 2) діти самостійно у повільному темпі читають вірш, називають відгадані літери; 3) учень, що добре читає, читає текст вірша, а учень, який не досяг хорошого рівня техніки читання, називає літери (краще організувати роботу в парах). Вірш можна розбити на 3 блоки (по 10 рядків), щоб школярі могли зробити паузу та осмислити прочитане.)

    Робота із завданнями до тексту.

    · Відкрийте с. 8 підручники. Ми вже намагалися припустити, чому автор назвав букви загадковими. Давайте перевіримо наші припущення після прочитання вірша. Відкрийте «Робочий зошит» на с. 16 та виконайте завдання, запропоноване авторами.

    · Назвіть усі літери, які сховалися у порожніх квадратиках.

    Перечитування тексту ланцюжком.

    Вчитель пропонує дітям перечитати текст ланцюжком. В даний момент він повинен пояснити, що означає читати ланцюжком (за однією пропозицією кожен учень). У перечитуванні задіяні усі діти класу. Один читає – інші стежать і перечитують мовчки.

    Вибіркове читання.

    Читання можна організувати відповідно до завдань 3-4 на с. 8 підручники.

    Творчі роботи в парах.

    Вчитель читає завдання 6, організує роботу у парах. Обов'язково промовляються правила роботи у парах. Осмислюються поняття: обговорити з другом, домовитися, вислухати одне одного, знайти хороше у висловленій ідеї тощо.

    Підбиття підсумків уроку, рефлексія та оцінювання результатів.

    · Що нового дізналися на уроці, чого навчилися? Яких результатів досягли?

    · Чи все вдалося на уроці? Що було важко виконати?

    · Виберіть за кольором ту фішку, яка відображає ваші досягнення на уроці. (Діти за бажанням можуть прокоментувати та обґрунтувати свою думку щодо вибору фішки.)

    Залежно від того, як добре дитина читає, можна по-різному організувати роботу в домашніх умовах. Якщо ваша дитина ще не дуже добре читає, необхідно запропонувати їй перечитати вірш В. Данько «Загадкові букви». Читати можна різними способами: по рядку, абзацу, прискорюючи темп і т. д. При необхідності можна попросити дитину перечитати вірш ще раз вголос самостійно. Обов'язково хвалите його за кожну вдало прочитану пропозицію. Не скупіться на похвалу, створюйте ситуацію успіху, тоді й успіх буде гарантовано.

    Якщо ваша дитина вже читає швидко, попросіть її підготувати для молодших братів і сестер (чи інших членів сім'ї) виразне читання вірша. Після цього допоможіть йому організувати прослуховування читання. Якщо читання буде невдалим, потрібно разом з дитиною проаналізувати допущені помилки, ще раз потренуватися, навчитися емоційно впливати на слухача.

    Урок 3

    Тема: І. Токмакова. «Аля, Кляксич та літера «А»

    Цільові установки уроку (заплановані результати):

    Предметні:визначати відмінні риси казки; вміти читати тексти в різному темпі, прискорюючи або сповільнюючи, повільно по складах та швидко цілими словами; читати за ролями разом із учителем; чітко вимовляти вивчені звуки; освоїти прийом дзижче читання, знаходити відповіді на питання в ході вибіркового читання.

    Метапредметні:

    регулятивні:осмислювати та інтерпретувати навчальні завдання уроку, сформульовані вчителем, зіставляти навчальне завдання та результат, отриманий після закінчення уроку, оцінювати результат своєї роботи за допомогою різнокольорових фішок;

    пізнавальні:порівнювати казку та розповідь, виявляти спільне та різне;

    комунікативні:знаходити у тлумачному словнику значення незрозумілого слова, осмислювати його, тлумачити своїми словами (робота з інформацією); формулювати та ставити питання у ввічливій формі дорослим, у тому числі батькам (комунікативні).

    Найбільш таємничі літери у російській мові

    Вчили в дитинстві ми, друзі,

    Весь алфавіт від А до Я.

    С.Михалков «Абетка»

    Найпотаємнішою є буква Е. Майже завжди ми пишемо її без двох маленьких точок над нею. А, виявляється, ці дві точки завойовані з великими труднощами.

    «Понад двісті років минуло, як вона з'явилася в російському алфавіті. До цього була "йо". Вперше літеру Е вжив письменник і історик Н.М.Карамзін у слові «сльози», пояснивши при цьому, що замінює «йо». З того часу «йо» вживати не стали. Але Е приживалася слабо, зазвичай писали її без крапок. Вживали нову букву з надрядковими знаками в букварях, словниках, енциклопедіях.

    У декреті від 23 грудня 1917 року було сказано: «Визнати бажаним, але з обов'язковим вживання букви Е». Так з того часу і повелося.

    У 1942 році зробили нову спробу ввести вживання букви Ё з надрядковими знаками. Але у пресі вона продовжувала вживатись без них. Очевидно, техніка друкування, а при листі необхідність відривати руку для встановлення точок змушують ігнорувати крапки над нею . Хоча й з надрядковим знаком, але вона відразу завоювала собі місце і при її написанні відхилень немає». (З книги «Рідне слово»)

    У молодших класах вчать обов'язково розрізняти Е і Е, писати з точками, та й у підручниках крапки над Е завжди ставилися. А з переходом до п'ятого класу читати стає складніше, у книгах дві точки вже не поставлені. Наприклад, як правильно читати – сперся чи сперся? Потрібно ламати голову. Нещодавно дивилася у словнику, як правильно говорити – жовчний або жовчний міхур. Була на УЗД і сказала -жовчний, а лікар поправила - жовчний. Або слово «скла»: треба за змістом пропозиції дивитися, вода скла або скла шибки. А, вирішуючи кросворд, по вертикалі було слово «спис», а по горизонталі «полон», в якому немає букви Е. Автор не звернув на це уваги, він як би об'єднав обидві букви, а я вважаю, що так зовсім неправильно. Це дві різні літери і за вимовою, і за правописом, але багато хто про це не замислюється. Ось підтвердження:

    Ще однією таємничою літерою я вважаю Ф. Це сталося після того, як побачила комедію «Старовинний водевіль». У ній йдеться про події 1814, коли російська армія поверталася до Москви після перемоги над Наполеоном. У фільмі сказано, що були дві літери – фіта та ферт, які писалися по-різному, а вимовлялися однаково. Тоді сучасної Ф взагалі не було. Напевно, тому вона відсутня у віршах О.С.Пушкіна «Зимовий ранок», «Зимова дорога», «У глибині сибірських руд», «В'язень», «Пісня про віщого Олега» та багатьох інших. А відповідь проста: у російській мові слова з літерою Ф майже всі іншомовні, запозичені з інших мов. Наприклад, фант, фантазія, постать… У деяких народних говорах досі замість Ф вимовляють х, хв: замість фасон – хвасон, замість Федір – Хведор. І навіть вийшли зворотні заміни: хуліган - фуліган, фост - хвіст.

    У конкурсі «Знавці» ставили питання: «Дві майже однакові літери живуть по-різному. Одна задоволена своїм життям, а друга скаржиться, що її мало вживають. Про які літери йдеться?» Йшлося про м'який і твердий знак. У довідковій літературі є відомості, що називають літерою-неробою. Раніше вона називалася «єр» і вживалася наприкінці багатьох слів після згодних: банк, будинок. Нині ж грає скромну роль поділу у деяких словах. Чому її роль змінилася? Через надзвичайну скруту правопису. За підрахунками відсоток її використання становив 3,4. У царській Росії книг видавалося небагато, але літера "єр" займала при цьому близько 8,5 мільйонів сторінок. «Якби всі тверді знаки у романі Л.Н.Толстого «Війна і мир» надрукувати окремо, вони б зайняли 70 сторінок. А враховуючи тираж, літера-ледар зайняла б 21 мільйон сторінок. З цього паперу вийшло б 21 тисяча книг по тисячі сторінок кожна». (З книги «На уроці та після уроку»)

    Цілі діяльності педагога Ознайомити зі структурою та змістом підручника, з поняттям «рима»; розвивати мовні вміння, творчі здібності,
    уява, читацький результат
    Етап уроку
    1
    I.
    Організацій
    ний момент
    ІІ.
    Актуалізація
    знань,
    постановка та
    Рішення
    навчального завдання
    Навчальні
    та розвиваючі компоненти
    2
    Емоційна,
    мотиваційна підготовка
    Читає вірш і демонструє на дошці різнокольорові літери, що становлять абетку.
    Діяльність вчителя
    3
    В дорогу взяти ти не забудь
    «Ключого» надійного зв'язку –

    Увійдеш у будь-яку казку.
    Знайомство
    з підручником
    Показує обкладинку підручника,
    – Чому підручник називають у цьому вірші вчителем?
    – Як ви вважаєте, чому на обкладинці цього підручника зображені діти з книгою та герої літературних
    творів?
    – Яка роль читання у житті кожного з нас?
    – Прочитайте назву підручника.
    – Чому підручник так названо?
    Пропонує згадати правила поводження з книгою та прочитати пам'ятку. Задає питання:

    Вивчення правил поводження з
    книгами.
    Знайомство із темою I розділу.
    Читання статті розмови
    «Дорогий першокласник!» на
    с. 4 підручники
    - Поясніть сенс російських народних прислів'їв і приказок:

    Просить прочитати назву першого розділу підручника, організує бесіду з учнями з питань:
    – Як ви думаєте, про що розкажуть нам твори на тему «Жили були літери»?
    - Відгадайте загадку і перевірте свою відповідь:
    На сторінці букваря
    Тридцять три богатирі.
    Мудрецівбагатирів
    Знає кожен вчений.
    (Літери.)
    Читає статтю та ставить запитання щодо прочитаного тексту:

    – Кого називають справжніми чарівниками? Чому?

    ІІІ. Вивчення
    нового
    матеріалу

    Підготовка
    до читання вірша
    В. Данько «Загадкові
    літери».
    Читання цілих слів.
    Самостійне читання.
    Аналіз прочитаного
    твори.
    Читання вірша у парі
    Вибіркове читання.
    Ігровий момент (загадки)
    Розвиток мовленнєвих та
    творчі здібності.
    Розвиток фонематичного
    слуху
    IV.
    Закріплення
    знань та
    способів
    дій

    Проводить бесіду з питань:
    – З чого має розпочинатися знайомство з новим твором? (З читання прізвища автора.)
    – Як називається вірш В. Данько? Прочитайте.
    – Чи можна за назвою твору дізнатися, про кого чи про що йтиметься в ньому?
    – Як ви вважаєте, чи можна літери з нашої абетки перетворити на загадкові?
    Пропонує прочитати записані на дошці слова спочатку за складами, потім цілими словами:
    проковтнула – проковтнула відкриємо – відкриємо
    увійдемо - увійдемо дзижчить - дзижчить
    приємний – приємний рятується – рятується
    ретельно – ретельно відгукнеться – відгукнеться
    погладимо - погладимо закрутиться - закрутиться

    Пропонує прочитати вірш В. Данько «Загадкові літери» та записати в «віконця» відгадані
    літери
    Організовує діалог із учнями з питань:
    – Що допомогло вам відгадати літери – малюнки чи слова з вірша?
    – Поясніть, чому автор назвав свій вірш «Загадкові букви»?

    – Назвіть букви «зубасті».


    Просить учнів прочитати вірш вголос
    Пропонує прочитати рядки з вірша:
    – Про найвеселіші літери.
    – Про злі та страшні літери.
    – Про «пернаті» літери тощо.

    Пропонує прочитати двовірш, що сподобався, і звернути увагу на останні слова в кожній
    рядку:
    Ц – жабу проковтнула.
    Л – візок покотив.
    Ніс приємний любить запах.
    Кіт на м'яких ходить лапах.

    – Зазвичай останні слова у віршах узгоджуються щодо звучання. Кажуть, що слова римуються.
    Рифма (гр. phythmos – спокійний рух) – повтор у закінченнях віршованих рядків
    (Складів, слів), що відзначає їх межі і пов'язує їх між собою в строфу
    Просить знайти слова, які римуються, і прочитати їх:
    проковтнула – покотила
    запах – лапах
    зуби - шуби та ін.
    Пропонує вибрати будь-які дві літери, наприклад, Б і К, і дає завдання:
    – Вигадайте слова, на початку яких є ці літери. (Білка, кріт.)
    – Сховайте ці слова у речення так, щоб останні слова римувалися.
    Білка сховалась у дуплі.
    Кріт заснув у своїй норі.
    Читає вірші А. Максакова і пропонує знайти в них помилку та назвати слово, яке підходить за
    сенсу:

    До городу залізли майки.
    Пошило собі кошеня тапки,
    Щоб узимку не мерзли шапки.
    Тут гарне містечко –
    Протікає повз грубку.
    Мишка сховалась під гірку
    І гризе тихенько нірку.
    V. Підведення
    підсумків
    Узагальнення отриманих на
    уроці відомостей
    Проводить бесіду з питань:
    – Як називається новий підручник? – З яким розділом підручника ми розпочали знайомство?
    – Який твір ми читали на уроці? – Хто автор цього твору?

    VI.
    Позаурочна
    діяльність
    Придумати
    та намалювати «загадкові
    літери».
    Скласти своє двовірш
    Пояснює домашнє завдання

    Діяльність учнів
    здійснювані
    дії
    формуються
    вміння
    5
    Сприймати
    на слух мова
    педагога, розуміти
    сенс
    вірші
    (пізнавальні)
    Відповідати на
    питання вчителя
    (комунікативні,
    пізнавальні).
    Форма
    контролю
    6
    Спостереження
    ення
    вчителі
    Усні
    відповіді
    на
    питання
    .
    Етап уроку
    1
    I.
    Організації
    вінний
    момент
    ІІ.
    Актуалізація
    ія знань,
    постановка
    та рішення
    навчальної
    завдання
    Навчальні
    та розвиваючі
    компоненти
    завдання та
    вправи
    2
    Емоційна,
    мотиваційна
    підготовка
    учнів до
    засвоєнню
    досліджуваного
    матеріалу
    Знайомство
    з підручником
    Діяльність вчителя
    3
    Читає вірш та демонструє на
    дошці різнокольорові літери, що становлять
    алфавіту.
    В дорогу взяти ти не забудь
    «Ключого» надійного зв'язку –
    У будь-яку розповідь знайдеш ти шлях,
    Увійдеш у будь-яку казку.
    Показує обкладинку підручника, організовує
    діалог з учнями з питань:
    – Чому підручник називають у цьому
    вірші вчителем?
    – Як ви вважаєте, чому на обкладинці цього
    підручника зображені діти з книгою та герої
    літературних творів?
    – Яка роль читання у житті кожного з
    нас?
    – Прочитайте назву підручника.
    – Чому підручник так названо?
    Вивчення правил
    поводження з
    книгами.
    Пропонує згадати правила поводження з
    книгою та прочитати пам'ятку. Задає питання:
    – Чому потрібно берегти книгу?

    Знайомство з
    темою I розділу.
    - Поясніть сенс російських народних
    прислів'їв та приказок:
    Споконвіку книга вирощує людину.
    Будинок без книги, що хата без вікон.
    З книгою жити – повік не тужити.
    Просить прочитати назву першого розділу
    підручника, організує бесіду з учнями з
    питанням:
    – Як ви думаєте, про що нам розкажуть нам
    твори на тему «Жили були літери»?
    4
    Слухають
    вірш,
    розглядають літери
    на дошці
    (пізнавальні)
    Підготовлені
    заздалегідь учні
    читають
    за ролями
    вірш Ст.
    Берестова «Підручник»
    (комунікативні,
    пізнавальні).
    – Вчитель у мене
    у портфелі…
    – Хто? Бути не
    може! Невже?
    - Поглянь,
    будь ласка! Він тут.
    Його підручником звуть.
    Читають пам'ятку про
    правилах звернення
    з книгою.
    Відповідають на запитання
    (регулятивні,
    комунікативні,
    пізнавальні).
    Самостійно
    читають розділ.
    Усвідомлено
    висловлюватися про
    значенні книг у
    життя
    людини
    (комунікативні,
    регулятивні,
    пізнавальні).
    Свідомо будувати
    мовленнєве
    висловлювання.
    Розуміти сенс
    загадки.
    Усні
    відповіді.
    Усні
    відповіді.

    - Відгадайте загадку і перевірте свій
    відповідь:
    На сторінці букваря
    Тридцять три богатирі.
    Мудрецівбагатирів
    Знає кожен вчений.
    (Літери.)
    Читає статтю та ставить запитання щодо
    прочитаному тексту:
    – Чому присвячено перший розділ підручника?
    – Кого називають справжніми чарівниками?
    Чому?
    Проводить бесіду з питань:
    - З чого має починатися знайомство з
    новим твором? (З читання прізвища
    автора.)
    – Як називається вірш В. Данько?
    Прочитайте.
    – Чи можна за назвою твору дізнатися,
    про кого чи про що піде у ньому мова?
    – Як ви вважаєте, чи можна літери з нашої
    абетки перетворити на загадкові?
    Пропонує прочитати записані на дошці
    слова спочатку за складами, потім цілими
    словами:
    Читання статті
    розмови
    «Дорогий
    першокласник!»
    на с. 4 підручники
    ІІІ.
    Вивчення
    нового
    матеріалу
    Підготовка
    до читання
    хотворення
    В. Данько
    «Загадкові
    літери».

    Читання цілих
    слів.
    Самостійно
    е читання.
    проковтнула - проковтнула
    відкриємо – відкриємо
    увійдемо – увійдемо
    дзижчить - дзижчить
    приємний – приємний
    рятується – рятується
    ретельно – старанно
    відгукнеться – відгукнеться
    погладимо - погладимо
    закрутиться - закрутиться
    на сковорідці – на сковорідці
    Пропонує прочитати вірш В. Данько
    «Загадкові літери» та записати в «віконця»
    відгадані літери
    Аналіз
    прочитаного
    твори.
    Організовує діалог із учнями з питань:
    – Що допомогло вам відгадати літери –
    малюнки чи слова з вірша?
    Слухають статтю та
    відповідають на запитання
    Відповідають на запитання
    педагога
    Розуміти на слух
    мова вчителя.
    Розуміти сенс
    тексту
    Відповідати на
    питання вчителя.
    Будувати
    висловлювання,
    зрозумілі для
    партнера
    Спостереження
    ення
    вчителі
    Усні
    відповіді
    Самостійно
    читають слова.
    Приймати та
    зберігати навчальну
    мета та завдання.
    Спостереження
    ення
    вчителі
    .
    Самостійно
    читають вірш
    В. Данько
    «Загадкові літери» та
    виконують завдання
    Відповідають на запитання
    педагога.
    Приймати та
    зберігати навчальну
    мета та завдання
    Формулювати
    свою думку та
    позицію щодо
    Спостереження
    ення
    вчителі
    Усні
    відповіді

    IV.
    Закріплення
    знань та
    способів
    дій
    Читання
    вірші в
    парі
    Вибіркове
    читання.
    Ігровий момент
    (Загадки)
    Розвиток
    мовних та
    творчих
    здібностей.

    - Поясніть, чому автор назвав своє
    вірш «Загадкові букви»?
    – Назвіть спочатку найвеселіші літери.
    – Назвіть букви «зубасті».
    – Які літери можна назвати «смачними»?
    – Придумайте назви решти літер.
    Просить учнів прочитати вірш
    вголос
    Пропонує прочитати рядки з
    вірші:
    – Про найвеселіші літери.
    – Про злі та страшні літери.
    – Про «пернаті» літери тощо.
    Проводить гру "На що схожі літери?".
    Читає загадки (Додаток 3).
    Пропонує прочитати сподобалося
    двовірш і звернути увагу на останні
    слова в кожному рядку:
    Ц – жабу проковтнула.
    Л – візок покотив.
    Ніс приємний любить запах.
    Кіт на м'яких ходить лапах.
    Організовує евристичну бесіду.
    – Зазвичай останні слова у віршах
    узгоджуються щодо звучання. Говорять, що слова
    римуються.
    Рифма (гр. phythmos – спокійний рух)
    – повтор у закінченнях віршованих рядків
    (складів, слів), що відзначає їх межі та
    що зв'язує їх між собою в строфу
    Просить знайти слова, які римуються, та
    прочитати їх:
    проковтнула – покотила
    запах – лапах
    зуби - шуби та ін.
    Пропонує вибрати будь-які дві літери,
    Читають
    вірш: один
    називає букву,
    інший читає
    пропозиція
    Читають.
    заданій темі.
    Домовлятися
    у спільній
    діяльності
    Враховувати
    орієнтири
    дії,
    запропоновані
    вчителем.
    Дізнаються і називають
    літери.
    Читають двовірші,
    знаходять слова,
    які римуються.
    Розуміти сенс
    загадок і робити
    висновки.
    Приймати та
    зберігати навчальну
    завдання.
    Спостереження
    ення
    вчителі
    .
    Вміти слухати в
    згідно з
    цільовий
    установкою.
    Знаходять слова по
    завданням вчителя.
    Приймати та
    зберігати навчальну
    завдання.
    Вигадують своє
    Планувати свої
    дії в
    Усні

    Розвиток
    фонематичний
    про слух
    наприклад, Б і К, і дає завдання:
    - Придумайте слова, на початку яких є ці
    літери. (Білка, кріт.)
    – Сховайте ці слова у речення так, щоб
    останні слова римувалися.
    Білка сховалась у дуплі.
    Кріт заснув у своїй норі.
    Читає вірші А. Максакова та пропонує знайти
    у них помилку та назвати слово, яке
    підходить за змістом:
    – Ой, – кричать навколо господині, –
    До городу залізли майки.
    Пошило собі кошеня тапки,
    Щоб узимку не мерзли шапки.
    Тут гарне містечко –
    Протікає повз грубку.
    Мишка сховалась під гірку
    І гризе тихенько нірку.
    двовірш про літери,
    вигадують і
    римують слова
    згідно з
    поставленою
    завданням
    відповіді.
    Слухають вірші та
    знаходять помилку
    Розуміти на слух
    мова вчителя,
    здійснювати
    аналіз значення
    слів
    Усні
    відповіді
    V.
    Підведення
    підсумків
    Узагальнення
    отриманих на
    уроці відомостей

    Проводить бесіду з питань:
    – Як називається новий підручник?
    – З яким розділом підручника ми розпочали
    знайомство?
    – Який твір ми читали на уроці?
    – Хто автор цього твору?
    – Чому автор назвав свій вірш
    "Загадкові літери"?
    Розмірковують та
    відповідають питання.
    Визначають своє
    емоційне
    стан на уроці
    Робити висновки,
    пояснювати значення
    термінів
    Усні
    відповіді.
    Оцінювання
    ня
    учнів
    я за
    роботу
    на
    уроці
    VI.
    Позаурочна
    діяльність
    ь
    Придумати
    та намалювати
    «загадкові
    літери».
    Скласти своє
    двовірш
    Пояснює домашнє завдання
    Записують домашнє
    завдання
    Споконвіку книга вирощує людину.
    Будинок без книги, що хата без вікон.
    З книгою жити – повік не тужити.